ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ВСЕСВІТ I СОНЯЧНА СИСТЕМА


§ 10. СУЗІР’Я ЗОРЯНОГО НЕБА


- Що ви бачили на нічному небі? Для чого призначений телескоп?

Усіяне зорями нічне небо — це захопливе видовище. Тисячі мерехтливих зір можна спостерігати на безхмарному нічному небі.

Зоряне небо — це велика кількість небесних тіл, які видно на небі лише вночі. Безхмарної ночі неозброєним оком на небі можна побачити понад тисячу мерехтливих цяток. Це — зорі. Зоря — це велетенська розжарена газова куля, що випромінює світло. Зірок у Всесвіті дуже багато, вони розташовані на великих відстанях одна від одної.

- Чому зорі видаються нам такими маленькими?

Ще в давнину люди, дивлячись на нічне небо, помітили, що яскраві зорі утворюють скупчення, які назвали сузір’ями (мал. 36). Спостерігаючи за сузір’ями, люди уявляли собі різноманітні фігури і давали їм назви.

У сучасній астрономії сузір’я — це ділянки, на які поділили небо для зручності його вивчення. Усе небо поділене на 88 сузір’їв.

Одне з найвідоміших сузір’їв, яке, мабуть, кожен спостерігав на нічному небі, — це Великий Віз (Велика Ведмедиця). Сім найяскравіших зірок цього сузір’я утворюють фігуру, що нагадує ківш. Якщо провести уявні лінії через усі зорі сузір’я, то можна уявити віз (мал. 37).

Мал. 36. Сузір’я на нічному небі

Мал. 37. Сузір'я Великий Віз

Не менш відоме сузір’я Малий Віз (Мала Ведмедиця). Його зорі теж утворюють фігуру у формі ковша, тільки меншого, ніж у Великого Воза. На кінці ручки ковша Малого Воза міститься найяскравіша зоря цього сузір’я — Полярна зоря. Вона вказує напрям на Північний полюс (мал. 38).

За положенням Полярної зорі на нічному небі можна визначити напрям на північ. У давнину Полярна зоря була дороговказом для подорожніх, замінюючи їм компас. Якщо стати лицем до Полярної зорі, то попереду буде північ, позаду — південь, праворуч — схід, ліворуч — захід.

Знайти на небі Полярну зорю, а отже, і напрям на північ, можна за допомогою сузір’я Великий Віз. Потрібно взяти за орієнтир ківш сузір’я Великого Воза і провести через дві його крайні зорі пряму лінію. Якщо продовжимо пряму на 5 віддалей між цими зорями в напрямі від отвору ковша, то знайдемо Полярну зорю.

- 1. Зверніть увагу на розташування сузір’їв Великого та Малого Возів (мал. 39). 2. Знайдіть По- лярну зорю за допомогою сузір’я Великий Віз.


Мал. 38. Сузір'я Малий Віз

Мал. 39. Розташування сузір’їв Великий та Малий Вози

Сузір'я — це ділянки, на які поділене зоряне небо. Найвідоміші сузір’я, які добре видно на нічному небі, — це Великий та Малий Вози. Найяскравіша зоря Малого Воза — Полярна зоря вказує напрям на Північ.

- 1. Що називають сузір’ям? 2. Які сузір’я вам відомі? 3. Чому сузір’я Великий Віз отримало таку назву? 4. Чому сузір’я Малий Віз отримало таку назву? 5. Яка зоря є найяскравішою в сузір’ї Малого Воза? Чому вона отримала таку назву?


Є 12 сузір’їв, які називають зодіакальними. Вони розташовані вздовж видимого руху Сонця серед зір. Це: Козеріг, Водолій, Риби, Овен, Тілець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон і Стрілець. Кожне сузір'я Сонце проходить приблизно за місяць, після чого переходить у наступне.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити