ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПЛАН І КАРТА


§ 12. ГОРИЗОНТ, СТОРОНИ ГОРИЗОНТУ


- Яку форму має Земля? Що таке горизонт? Які є основні сторони горизонту? Як їх позначають скорочено?

На рівній відкритій поверхні, наприклад, у полі чи на луці, людина бачить земну поверхню довкола себе у вигляді великого круга. Це горизонт — увесь видимий навколо нас простір. Горизонт обмежений уявною лінією, краї якої ніби зливаються з небом. Це — лінія горизонту. Лінію горизонту добре видно на місцевості, де немає дерев, гір, горбів, високих будинків: у полі, на луці, в степу, на морі. Таку місцевість називають відкритою (мал. 45).

Лінію горизонту не видно в місті, у лісі, на горбистій місцевості, у горах. Таку місцевість називають закритою.

На рівній відкритій поверхні лінію горизонту можна побачити на відстані 4-5 км.

Якщо підніматися вгору, горизонт буде розширюватися, а лінія горизонту — віддалятися. Якщо рухатися вперед, лінія горизонту теж віддалятиметься.

Мал. 45. Лінія горизонту

- Чому неможливо дістатися до лінії горизонту?

Лінії горизонту дістатися неможливо, тому що Земля має форму кулі, у якої немає межі.

Якщо перебувати на рівній відкритій місцевості, то можна побачити, що горизонт простягається на всі сторони довкола нас. Є чотири основних сторони горизонту: північ (Пн.), південь (Пд.), захід (Зх.) і схід (Сх.).

Між основними розташовані проміжні сторони горизонту: північний захід (Пн. Зх.), північний схід (Пн. Сх.), південний захід (Пд. Зх.), південний схід (Пд. Сх.).

- На мал. 46 знайдіть і назвіть основні та проміжні сторони горизонту.

СТОРОНИ ГОРИЗОНТУ

Мал. 46. Основні та проміжні сторони горизонту

- Чому проміжні сторони горизонту отримали такі назви?

Горизонт — це весь видимий навколо нас простір. Лінія горизонту — це уявна лінія, яка обмежує горизонт. Розрізняють чотири основних та чотири проміжних сторони горизонту.

- 1. Що таке горизонт? 2. Що таке лінія горизонту?   3. Де добре видно лінію горизонту? Чому? 4. Чому неможливо дістатися до лінії горизонту? 5. Які є основні сторони горизонту? 6. Які є проміжні сторони горизонту?


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити