ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПЛАН І КАРТА


§ 14. ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ ЗА ДОПОМОГО КОМПАСА


- Чи завжди можна орієнтуватися за небесними тілами або місцевими ознаками? Обґрунтуйте свою думку.

Легко, швидко і точно допоможе визначити сторони горизонту на місцевості давній винахід людства — компас.

Компас — це прилад для визначення сторін горизонту.

Сучасний компас — це кругла коробочка. У закритому склом корпусі компаса розміщено намагнічену стрілку, яка вільно рухається на вістрі. На дні корпуса розташовано циферблат, на якому позначено сторони горизонту. Стрілку в неробочому стані гальмує спеціальний важіль.

Головною частиною компаса є намагнічена стрілка. Кінець стрілки, який часто зафарбований, указує на північ.

- 1. Розгляньте будову компаса (мал. 49). 2. Знайдіть корпус, північний і південний кінці намагніченої стрілки, циферблат із позначеними на ньому сторонами горизонту, важіль (гальмо).

Мал. 49. Компас


Щоб правильно визначити сторони горизонту, потрібно вміти користуватися компасом.

- 1. Покладіть компас на рівну поверхню. 2. Відтягніть важіль, щоб звільнити стрілку. 3. Коли стрілка перестане рухатися і заспокоїться, обережно поверніть компас так, щоб північний кінець стрілки опинився навпроти літер Пн., а південний — навпроти літер Пд. Тоді літери Зх. будуть вказувати на захід, а літери Сх. — на схід.

Із компасом потрібно поводитись бережно, зберігати його подалі від металічних предметів, оберігати від ударів. Потрібно уникати роботи з компасом біля залізничних колій, ліній електропередач, тому що вони будуть впливати на покази магнітної стрілки.

Легко, швидко і точно можна орієнтуватися на місцевості за допомогою компаса — приладу для визначення сторін горизонту. Потрібно знати правила користування компасом.

- 1. Для чого призначений компас? 2. Яку будову має компас? 3. Як потрібно користуватися компасом? 4. Яких застережень треба дотримуватися під час роботи з компасом?

Вважають, що компас був винайдений в Китаї понад 2000 років тому. Перші компаси були доволі простими пристроями. На коркові закріплювали магнітну стрілку. Корок опускали в посудину з водою. Вільно рухаючись у воді, намагнічена стрілка орієнтувалася відносно сторін горизонту.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити