ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ


§ 24. РОСЛИННИЙ І ТВАРИННИЙ СВІТ ЄВРАЗІЇ


- Які є теплові смуги на Землі? Де вони розташовані?

Євразія — великий метрик. Він розташований в усіх теплових смугах Землі.

Холодна смуга Євразії простяглася на півночі вздовж узбережжя Північного Льодовитого океану.

Через суворі природні умови на півночі Євразії дуже бідний рослинний і тваринний світ. Тут ростуть мохи і лишайники. Лише зрідка трапляються карликова береза, полярна верба, кущики брусниці, чорниці, морошки, журавлини.

- Розгляньте тварин, які живуть у холодній смузі, прочитайте їхні назви (мал. 70).

Північний олень                     Полярна  сова                    Песець

Мал. 70. Тварини холодної смуги Євразії

У холодній смузі Євразії живуть також білі ведмеді, тюлені, полярні вовки, лемінги, полярні куріпки.

У помірній смузі Євразії є ліси, степи і пустелі.

Ліси розташовані на півночі помірної смуги Євразії. У лісах ростуть хвойні та листяні дерева: ялина, модрина, сосна, дуб, граб, бук, клен, липа.

Тваринний світ лісів багатий і різноманітний. Тут тварини можуть знайти собі їжу, місце для спорудження житла та сховок від ворогів.

- Розгляньте тварин, які живуть у лісах Євразії, прочитайте їхні назви (мал. 71).

Горностай                                    Тетерук                    Благородний олень

Мал. 71. Тварини лісів помірної смуги Євразії

У лісах живуть також лось, білка, заєць, рись, вовк, лисиця, куниця, зубр, бурий ведмідь, дикий кабан, глухар, куріпка, сова.

Південніше лісів розташовані степи та пустелі. У степах Євразії літо жарке, а зима — холодна. Опадів випадає мало. Тут ростуть ковила, типчак, полин, живуть гризуни — миші, ховрахи, байбаки, хом’яки та хижі птахи.

У пустелі випадає дуже мало опадів, а влітку стоїть сильна спека. Тут ростуть рослини, які добре пристосувалися до виживання в умовах нестачі вологи.

- Розгляньте рослини, які ростуть у пустелі, прочитайте їхні назви (мал. 72).

Саксаул                   Верблюжа    колючка             Піщана  осока

Мал. 72. Рослини пустелі


У пустелі живуть тварини, які можуть долати значні відстані в пошуках їжі та води. Тут водиться багато різноманітних ящірок і змій, серед яких є отруйні.

-   Розгляньте тварин, які живуть у пустелі Євразії, прочитайте їхні назви (мал. 73).


Верблюд                                      Джейран                           Кобра

Мал. 73. Тварини пустелі

У жаркій смузі Євразії розташовано тропічні ліси. Тут суцільні зарості утворюють вічнозелені дерева, ліани й орхідеї. У тропічних лісах живе багато звірів, комах, птахів та змій.

Розташування Євразії в усіх теплових смугах Землі зумовило існування на материку різноманітного рослинного і тваринного світу.

- 1. Чому рослинний і тваринний світ Євразії дуже різноманітний? 2. Яким є рослинний і тваринний світ холодної смуги? 3. Які ліси є на території Євразії? Які рослини і тварини там трапляються? 4. Які рослини і тварини є в степах і пустелях Євразії? Як вони пристосувалися до виживання в умовах нестачі води? 5. Опишіть рослинний і тваринний світ тропічних лісів. 6. Знайдіть інформацію та підготуйте повідомлення про рослину чи тварину, поширену в Євразії.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити