ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ


§ 26. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ АФРИКИ

 

- Що вам відомо про материк Африку?

Африка — другий за площею материк планети. Назва материка в перекладі з латинської мови означає «той, що не знає холоду».

Чому материк отримав таку назву?

Африка — це край, де завжди тепло і не буває зими. Звідси й походить назва материка.

1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті півкуль (форзац 1) Африку. 2. Визначте, по який бік від екватора та в яких півкулях розташований материк. 3. Назвіть океани, які омивають береги Африки.

Африка розташована в Східній півкулі. Материк майже навпіл поділений екватором і розміщений в Північній і Південній півкулях. Береги Африки омивають води Атлантичного та Індійського океанів.

-   Визначте на карті півкуль (див. форзац 1), які форми земної поверхні є в Африці.

Територія Африки загалом рівнинна. Гори розташовані на узбережжях морів і океанів. Найвища гора Африки — вулкан Кіліманджаро. Його висота 5895 м над рівнем моря (мал. 78).

Мал. 78. Вулкан Кіліманджаро

Територія Африки майже повністю розташована в жаркій смузі.

Упродовж року Сонце стоїть високо на небосхилі. Сонячні промені падають на земну поверхню прямовисно, сильно її нагріваючи. На півночі Африки відзначено найвищу температуру влітку — +58 °С.

Температура повітря впродовж року становить +25…+30 °С. Зими немає. Зимовий період відрізняється від літнього кількістю опадів.

Опади на території Африки розподілені нерівномірно. Найбільше опадів випадає в районі екватора і на узбережжях океанів. Найменше опадів випадає на півночі. Саме там розташована найбільша пустеля Африки — Сахара.

На території Африки річки та озера поширені нерівномірно.

- Які території Африки вирізняються великою кількістю водойм, а які — малою? Чому?

У районі екватора, де випадає велика кількість опадів, беруть початок великі річки Африки — Ніл, Конго, Замбезі, Нігер, які впадають в Атлантичний та Індійський океани. Ніл — одна з найдовших річок на Землі. Вона утворюється від злиття двох річок — Білого і Голубого Нілу (мал. 79).

В Африці розташовані великі озера — Вікторія, Ньяса, Танганьїка, Чад. Вікторія — найбільше прісноводне озеро Африки.

Вода в Африці дуже ціниться, особливо там, де її не вистачає. Усі великі річки та озера Африки люди використовують для водопостачання, судноплавства та рибальства. На річках побудовані гідроелектростанції. Воду річок та озер використовують для зрошення полів.

Мал. 79. Місце злиття Білого та Голубого Нілу


В Африці є різноманітні корисні копалини. Тут зосереджено одні з найбільших у світі родовищ алмазів, золота та руд металів. Є також родовища нафти та природного газу.

Африка — найтепліший з усіх материків, він розташований у Східній півкулі та майже навпіл поділений екватором. Територія Африки рівнинна, там є великі річки й озера. Африка розташована в жаркій тепловій смузі.

- 1. Покажіть на фізичній карті півкуль материк Африку та розкажіть про його розташування. Назвіть океани, які його омивають. 2. Які форми земної поверхні є в Африці? 3. У яких теплових смугах розташована Африка? 4. Які температурні показники спостерігаються на території Африки? Чому? 5. Як змінюється кількість опадів в Африці? 6. Які великі водойми є в Африці? Як їх використовує людина? 7. Які корисні копалини є в Африці?

На річці Замбезі в Африці розташований відомий на весь світ водоспад Вікторія — понад 100 м заввишки і понад 1000 м завширшки. Водоспад — це надзвичайне видовище. У вузьку ущелину падає величезна кількість води, гуркіт якої чути на відстані понад 30 км.Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити