ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ


§ 32. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ


- Що вам відомо про материк Південна Америка?

Південна Америка — четвертий за площею материк планети.

- 1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті півкуль (див. форзац 1) Південну Америку. 2. Визначте, по яку сторону від екватора й у яких півкулях розташований материк, які океани омивають його береги.

Південна Америка розташована в Західній півкулі. Південну Америку, як і Африку, перетинає екватор. Береги Південної Америки омивають води Тихого та Атлантичного океанів.

Чому материк отримав таку назву?

-   Визначте на фізичній карті півкуль (див. форзац 1), які форми земної поверхні є в Південній Америці.

Більшу частину території Південної Америки займають рівнини. Уздовж узбережжя Тихого океану простяглися найдовші гори на Землі — Анди. Найвища точка Анд — вулкан Аконкогуа. Його висота над рівнем моря 6960 м (мал. 101).

Мал. 101. Вулкан Аконкогуа

- Визначте на фізичній карті півкуль (форзац 1) у яких теплових смугах розташована Південне Америка.

Більшість території Південної Америки розташована в жаркій смузі. Лише південна частина материка перебуває в помірній смузі.

- До якого материка за своїми природними умовами подібна Південна Америка? Чому ви так вважаєте?

Упродовж року на більшості території Південної Америки температура повітря становить +20…+28 °С. Зими як такої немає.

У помірній смузі дещо холодніше. Узимку температура може опускатися до 0 "С. У горах узимку бувають морози.

Опадів на території Південної Америки випадає дуже багато. Це найвологіший материк на Землі. Проте опади на території материка розподілено нерівномірно. Найбільше опадів випадає в районі екватора, найменше — у помірній смузі на узбережжі Тихого океану.

- Чи багато водойм є на території Південної Америки? Чому ви так вважаєте?

На території материка є багато річок. Тут протікають найдовші річки планети, які беруть початок у горах і впадають в Атлантичний океан. Це — Амазонка, Парана, Оріноко. Амазонка — найдовша, найширша і найглибша річка на Землі. Вона повноводна впродовж усього року. Ширина річки сягає кілька кілометрів. Береги Амазонки вкриті тропічними лісами (мал. 102).


Мал. 102. Річка Амазонка

На одній із приток річки Оріноко є найвищий водоспад на Землі — Анхель (мал. 103). Його висота — понад 1000 м.

Великі річки Південної Америки люди використовують для водопостачання, судноплавства та рибальства. На річках побудовано гідроелектростанції. Воду річок і озер використовують для зрошення полів.

У Південній Америці є різноманітні корисні копалини: руди металів, дорогоцінні метали та дорогоцінні камені, нафта і природний газ.

Мал. 103. Водоспад Анхель

Південна Америка розташована в Західній півкулі, її перетинає екватор. На території материка є рівнини, гори у великі річки. Більша частина території Південної Америки розташована в жаркій тепловій смузі Землі.

- 1. Покажіть на фізичній карті півкуль Південну Америку і розкажіть, де вона розташована. Назвіть океани, які її омивають. 2. Які форми земної поверхні є в Південній Америці? 3. У яких теплових смугах розташована Південна Америка? 4. Які температури спостерігаються на території материка? Яка кількість опадів там випадає? 5. Які великі водойми є в Південній Америці? 6. Які корисні копалини є в Південній Америці?

У Південній Америці розташоване найбільше судноплавне високогірне озеро Тітікака. Озеро розташоване між двома гірськими хребтами в Андах на висоті майже 4000 метрів. На території озера є багато островів, на яких живуть люди.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити