ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ


§ 33. РОСЛИННИЙ І ТВАРИННИЙ СВІТ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ


- До якого материка, за природними умовами, подібна Південна Америка?

Південна Америка, як і Африка, розташована здебільшого в жаркій смузі. Це зумовило існування там тропічних лісів, саван та пустель.

Розташування Південної Америки в жаркій смузі, зумовило багатий та різноманітний рослинний і тваринний світ материка.

По обидві сторони від екватора простяглися вічнозелені та багатоярусні тропічні ліси. Тропічні ліси Південної Америки більш вологі, ніж в Африці, тому там різноманітніший рослинний і тваринний світ. У верхньому ярусі лісу ростуть дерева з розлогими кронами заввишки до 80 м, під ними — пальми, фікуси, банани, ананаси, папайя (або динне дерево), какао (або шоколадне дерево), ліани, орхідеї (мал. 104).

Орхідеї                                 Какао                             Папайя

Мал. 104. Рослини тропічних лісів Південної Америки

Тварини заселяють усі яруси тропічного лісу. Тут панує царство павуків і комах. На деревах живе багато різноманітних мавп і птахів. Тільки в тропічних лісах Південної Америки живе найдовша змія — анаконда, а також її головний ворог — ягуар. Тільки тут можна зустріти крихітних птахів колібрі та великих хижих гарпій.

 - Розгляньте тварин, які живуть у тропічних лісах Південної Америки, прочитайте їхні назви (мал. 105).

Анаконда                             Колібрі                             Ара

Ягуар                                 Лінивець                          Гарпія

Мал. 105. Тварини тропічних лісів Південної Америки

На північ та південь від тропічних лісів лежать савани, вкриті травами, деревами та чагарниками. На півночі вони дуже нагадують африканські савани, але тут замість баобабів ростуть пальми.

У більш посушливих саванах, які розташовані на південь від екватора, дерева не ростуть. Тут переважають чагарники та деревоподібні кактуси, у стеблах яких накопичується запас води. Тут трапляється дуже тверде дерево кебраго, яке тоне у воді.

У південноамериканських саванах, на відміну від африканських, тваринний світ дещо бідніший. Тут не зустрінеш великих табунів травоїдних тварин.

-   Розгляньте тварин саван Південної Америки, прочитайте їх назви (мал. 106).

Тапір                           Мурахоїд                             Нанду

Мал. 106. Тварини південноамериканських саван

Пустелі в Південній Америці розташовані на півдні материка. Рослинний покрив у пустелі дуже розріджений і бідний. Тут живуть здебільшого дрібні тварини: ящірки, змії та гризуни.

Тропічним лісам і саванам Південної Америки притаманне розмаїття рослин і тварин. У пустелях живуть організми, пристосовані до нестачі води.

- 1. Чому рослинний і тваринний світ Південної Америки дуже різноманітний? 2. Яким є рослинний і тваринний світ тропічних лісів? 3. Які рослини і тварини поширені в саванах Південної Америки? 4. Які рослини і тварини є в пустелях Південної Америки? 5. Знайдіть інформацію та підготуйте повідомлення про рослину чи тварину, поширену в Південній Америці.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити