ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ


§ 37. ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЮДЕЙ ТА ОХОРОНА ПРИРОДИ В АВСТРАЛІЇ


- Де розташована Австралія?

Австралія — найменший за площею та кількістю населення материк. Тут розташована одна країна — Австралія (Австралійський Союз) зі столицею в місті Канберра (мал. 120).

Мал. 120. Столиця Австралії — місто Канберра

- Які природні умови в Австралії? Які природні багатства є на материку?

Населення Австралії живе переважно на тихоокеанському узбережжі, де розташовано тропічні ліси та савани.

В Австралії займаються видобуванням нафти, природного газу, вугілля, залізної, алюмінієвої та мідної руд (мал. 121). Частину корисних копалин вивозять в інші країни. Корисні копалини проходять переробку на нафтопереробних та металургійних підприємствах.

Мал. 121. Видобування вугілля

На машинобудівних заводах виготовляють автомобілі, трактори, комбайни та верстати.

В Австралії вирощують великі врожаї пшениці, ячменю, кукурудзи, сорго, соняшнику, цукрової тростини, сої, арахісу, частину яких вивозять в інші країни світу.

Основні свійські тварини, яких розводять в Австралії, — це вівці, які дають вовну, хутро, м’ясо (мал. 123).

Мал. 122. Збір урожаю арахісу

Мал. 123. Вівці на пасовищі

За кількістю овець та виробництвом вовни Австралія посідає перше місце у світі. В Австралії вирощують також корів, свиней, свійських птахів.

На материку є багато підприємств, на яких займаються переробкою молока, м’яса, цукрової тростини, зерна, вовни.

Природа Австралії зазнала змін внаслідок господарської діяльності людини. Великої шкоди природі завдало вирубування лісів та чагарників, лісові пожежі, випасання овець, видобування корисних копалин відкритим способом.

В Австралії велику увагу приділяють охороні природи. З метою збереження природи, рідкісних рослин і тварин в Австралії створено багато природоохоронних територій.

Справжнім дивом природи є морський заповідник Великого Бар’єрного рифу, де охороняються найдовша в світі гряда островів і коралових рифів.

Мал. 124. Національний парк Косцюшко

У національному парку Косцюшко охороняють дику природу — від евкаліптових лісів біля підніжжя до альпійських лук на вершині. На території парку є чимало рідкісних рослин і тварин, які потребують охорони (мал. 124).

У національному парку Какаду під охороною перебувають болота, мальовничі водоспади, зарості евкаліптів, тропічні ліси та гранітні скелі. Тут живуть кенгуру, деревна жаба, плащоносна ящірка, австралійський крокодил (мал. 125, 126).

Мал. 125. Плащоносна ящірка

Мал. 126. Австралійський крокодил

Австралія — найменший за площею та кількістю населення материк, на якому розташована одна країна. В Австралії розвинуто промисловість та сільське господарство.

- 1. Яка країна розташована на материку Австралія? Яка її столиця? 2. Які природні багатства є на материку? 3. Які є промислові підприємства? 4. Які культурні рослини і яких свійських тварин вирощують в Австралії? 5. Як господарська діяльність людини вплинула на природу Австралії? 6. Яких заходів уживають з метою охорони природи Австралії?

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити