ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ


§ 38. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ АНТАРКТИДИ


- Що вам відомо про материк Антарктиду?

Антарктида — найхолодніший материк нашої планети. Назва материка в перекладі з грецької мови означає «протилежний Арктиці».

- 1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті півкуль (див. форзац 1) Антарктиду. 2. Визначте, по яку сторону від екватора та в яких півкулях розташований материк. 3. Назвіть океани, які омивають береги Антарктиди.

Антарктида — материк, розташований у Східній та Західній півкулях і цілком у Південній. Майже в центрі материка розташований Південний полюс Землі. Береги Антарктиди омивають води Тихого, Атлантичного та Індійського океанів.

- Чи можна легко визначити, якими є форми земної поверхні Антарктиди? Чому?

Територія Антарктиди вкрита шаром льоду завтовшки 2-4 км (мал. 127).

Мал. 127. Антарктида

Лише нещодавно вчені дізналися, що міститься під льодом. Вони встановили, що на поверхні материка є гірські хребти та рівнини.

- Визначте на фізичній карті півкуль (див. форзац 1), у яких теплових смугах розташована Антарктида.

Територія Антарктиди розташована в холодній смузі.

Упродовж року над територією Антарктиди Сонце стоїть дуже низько на небосхилі. Сонячні промені косо падають на земну поверхню, мало її нагріваючи. Температура повітря влітку не піднімається вище -30 °С, а взимку знижується до -70 °С. Опадів в Антарктиді випадає дуже мало.

У зв’язку з розташуванням Антарктиди в холодній смузі, там — царство арктичних пустель. Надзвичайно суворі природні умови Антарктиди зумовили існування тут таких рослин і тварин, які добре до них пристосувалися.

Лише на невеликих ділянках, які влітку звільняються від льоду й снігу, трапляються водорості, мохи й лишайники.

Тварини Антарктиди пов’язані з океаном, де вони знаходять собі їжу. На узбережжі Антарктиди постійно живуть пінгвіни (мал. 128) та морські слони (мал. 129).

Мал. 128. Пінгвіни

Мал. 129. Морський слон

Улітку до Антарктиди прилітають птахи, які селяться на прибережних скелях. Вони живляться рибою.

- Розгляньте птахів, які селяться на узбережжі Антарктиди влітку, прочитайте їхні назви (мал. 130).

Альбатрос                        Буревісник                 Чайка-поморник

Мал. 130. Птахи Антарктиди

Антарктида — найхолодніший материк Землі. Суворі природні умови зумовили існування там рослин і тварин, які добре до них пристосувалися.

- 1. Покажіть на фізичній карті півкуль Антарктиду і розкажіть, де вона розташована. Назвіть океани, які її омивають. 2. У яких теплових смугах розташована Антарктида? 3. Які температури спостерігаються на території Антарктиди? Скільки опадів там випадає? 4. Яким є рослинний і тваринний світ Антарктиди? 5. Знайдіть інформацію і підготуйте повідомлення про тварину, яка живе в Антарктиді.

Цікавий світ материка, на який я хочу потрапити

Скориставшись здобутими знаннями про природу материків, здійсніть уявну подорож до того материка, на якому ви хотіли б побувати. Чому ви хотіли б відвідати саме цей материк? Що цікаво було б там побачити? Складіть про це коротку розповідь та презентуйте її в класі.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити