ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПРИРОДА УКРАЇНИ


§ 39. УКРАЇНА НА КАРТІ СВІТУ. КАРТА УКРАЇНИ


- Що таке карта? Що позначають на карті за допомогою умовних знаків? З якими картами ви вже ознайомилися і працювали?

Крім карти півкуль та світу, з якими ви вже працювали, існують карти материків, окремих країн тощо.

- 1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті півкуль (див. форзац 1) Україну. 2. Визначте, у якій півкулі вона розташована, на якому материку та в якій його частині.

24 серпня 1991 року на карті світу з’явилася незалежна, самостійна держава з багатовіковою історією — Україна. Вона розташована в Східній півкулі на материку Євразія, у його європейській частині.

За площею Україна — найбільша європейська країна. А на земній кулі вона сорокова.

Карта півкуль дала вам можливість уявити, де розташована Україна на земній кулі. Для більш детального знайомства з нашою країною скористаємося фізичною картою України, вміщеною на форзаці 2 в підручнику. Фізична карта України дасть вам змогу охопити поглядом усю країну. Здійснюючи уявні мандрівки картою України, ви дізнаєтеся, де проходять кордони держави, які рівнини і гори, річки, озера та моря розташовані на її території.

- 1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті України (форзац 2) її кордони та столицю — місто Київ. 2. Визначте, які країни є сусідами України. Порівняйте довжину кордонів з різними країнами. 3. Знайдіть та прочитайте назви великих міст України.

Україна межує із сімома державами. Вона має сухопутні державні кордони з Російською Федерацією, Білоруссю, Молдовою, Польщею, Угорщиною, Румунією та Словаччиною. Загальна протяжність кордону України — 7700 км. Найдовший її кордон з Росією.

Столиця України — Київ, одне з найбільших і найдавніших міст Європи. Розташований Київ на березі річки Дніпро (мал. 131).

Мал. 131. Київ — столиця України

Найбільші міста нашої країни — це Харків, Львів, Донецьк, Дніпропетровськ, Луганськ, Одеса, Запоріжжя, Миколаїв, Вінниця, Сімферополь, Херсон, Полтава.

Україна розташована в Східній півкулі на материку Євразія, у його європейській частині. За площею Україна — найбільша європейська країна.

- 1. Покажіть на карті півкуль та розкажіть, де розташована Україна. 2. На карті України покажіть кордони нашої держави, назвіть країни, з якими вона межує. 3. На карті України покажіть і назвіть її столицю та великі міста.

На звання географічного центру Європи претендує кілька місць. Одне з них розташоване в Україні — це відмітка біла села Ділове поблизу м. Рахів у Закарпатській області.

У 1887 році тут установили знак з написом, який у перекладі з латинської мови звучить так: «Постійне, точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним приладом, виготовленим в Австро-Угорщині, за шкалою меридіанів та паралелей встановлений центр Європи».

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Позначення об’єктів на контурній карті України

Обладнання: контурна і фізична карта України.

Хід роботи

Завдання 1. Скориставшись фізичною картою України (див. форзац 2), нанесіть на контурну карту України її кордон (лінію кордону країни наводять червоним кольором по всій його довжині). Підпишіть назви країн, з якими межує Україна (написи країн роблять акуратними друкованими літерами).

Завдання 2. Скориставшись фізичною картою України, позначте на контурній карті України її столицю та великі міста (написи міст роблять друкованими літерами).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити