ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПРИРОДА УКРАЇНИ


§ 41. РІВНИНИ І ГОРИ В УКРАЇНІ Й У РІДНОМУ КРАЇ


Україна — це країна, на території якої є рівнини і гори.

- 1. Розгляньте поверхню України на фізичній карті. 2. Прочитайте назви низовин і височин, розташованих на території України, та визначте їх розташування відносно сторін горизонту.

На півночі країни простягається Поліська низовина. Поверхня її майже плоска, заболочена, тут є багато прісних озер (мал. 139).

Мал. 139. Поліська низовина

На північному сході України розташована Придніпровська низовина, на території якої є горби, яри й балки. Південну частину України займає Причорноморська низовина. Її майже рівна поверхня доходить до узбережжя Чорного та Азовського морів.

На заході України розташовані Волинська та Подільська височини, у центральній її частині — Придніпровська височина, а на південному сході — Приазовська височина та Донецький кряж (мал. 140). Поверхня височин горбиста, часто трапляються яри та балки.


Мал. 140. Донецький кряж

- 1. На фізичній карті України знайдіть та прочитайте назви гір, розташованих на її території, визначте їх розташування відносно сторін горизонту. 2. Знайдіть і прочитайте назви найвищих точок гір та їх висоту.

- Якими за висотою є гори України? Як про це можна і довідатися за допомогою фізичної карти України?

На заході простягаються найвищі гори нашої країни — Українські Карпати. За висотою це середні гори, їхня середня висота становить 1000 м(мал. 141).

На чорноморському узбережжі Кримського півострова височіють Кримські гори. Це низькі гори, їхня середня висота не перевищує 500 м (мал.142).

Мал. 141. Українські Карпати

Мал. 142. Кримські гори

- 1. На фізичній карті України знайдіть область, у якій ви живете. 2. Які форми земної поверхні є у вашому краї?

На території України є низовини (Поліська, Придніпровська, Причорноморська), височини (Волинська, Подільська, Придніпровська, Приазовська, Донецький кряж) і гори (Українські Карпати, Кримські гори).

1. Назвіть і покажіть на карті низовини України. 2. Назвіть і покажіть на карті височини України. 3. Які гори є в нашій країні? Покажіть їх на карті. 4. Які форми земної поверхні є у вашому рідному краї?

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Позначення на контурній карті України основних форм земної поверхні

Обладнання: контурна і фізична карта України.

Хід роботи

Завдання 1. Скориставшись фізичною картою України (форзац 2), позначте на контурній карті України рівнини (написи рівнин роблять друкованими літерами на території, яку вона займає).

Завдання 2. Скориставшись фізичною картою України, позначте на контурній карті України гори (гори підписують друкованими літерами в напрямку їх простягання).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити