ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПРИРОДА УКРАЇНИ


§ 44. РІЧКИ, ОЗЕРА І БОЛОТА УКРАЇНИ


- Яким кольором позначають водойми на карті?

- Користуючись фізичною картою України, визначте, які природні водойми є в нашій країні.

На території України є моря, ріки, озера й болота.

- 1. Знайдіть та покажіть на фізичній карті України найбільші річки нашої країни (річку показують на карті, починаючи від витоку до гирла). 2. Визначте, де річки беруть початок і куди впадають.

Територією України протікає понад 60 тисяч великих і малих річок. Більшість річок України — рівнинні. Гірські річки України течуть у Карпатах та Кримських горах.

Найбільшими річками нашої країни є Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг та Сіверський Донець.

Дніпро — найбільша рівнинна річка України (мал. 150). Свій початок Дніпро бере на височині за межами України. Він повільно й величаво несе свої води до Чорного моря. На Дніпрі є багато островів, найбільший з яких — острів Хортиця. У Дніпро впадає понад 1000 приток, найбільшими з яких є Прип’ять, Десна, Тетерів, Ворскла.


Мал. 150. Річка Дніпро

На Дніпрі створено багато водосховищ, найбільшим з яких є Кременчуцьке водосховище.

- Знайдіть на фізичній карті України та прочитайте назви міст, розташованих на берегах Дніпра.

Дністер — найбільша гірська річка України (мал. 151). Свій початок Дністер бере в Карпатах на висоті майже 1000 м і стрімко несе свої води в Чорне море.

Мал. 151. Річка Дністер

До великих річок України належать Дунай, Південний Буг, Сіверський Донець.

- 1. Покажіть на фізичній карті України озера. 2. Знайдіть і покажіть на карті, де в нашій країні є болота.

На території України є майже 20 тисяч озер з прісною та солоною водою. Найбільше прісне озеро України — Ялпуг — розташоване на півдні поблизу річки Дунай (мал. 152).

На Поліській низовині є Шацькі озера — група з понад 30 озер, найбільше серед яких — озеро Світязь.

На узбережжі Чорного моря та на Кримському півострові є озера із солоною водою. Одним з найбільших є озеро Сасик-Сиваш, дно і береги якого вкрито сіллю (мал. 153).


Мал. 152. Озеро Ялпуг

Мал. 153. Озеро Сасик-Сиваш

Болота в Україні розташовані поблизу річок та озер на території Поліської низовини. Значну частину боліт осушено. Осушені болота використовують як луки та пасовища.

Україна — країна, на території якої є річки, озера та болота.

- 1. Які великі річки є в Україні? Де вони беруть початок куди впадають? 2. Які озера є в Україні? Де вони розташовані? 3. Де в Україні є болота?

У давнину на Дніпрі було 9 порогів — величезних каменів і скель, які перегороджували русло. Після побудови в 1932 році греблі Дніпрогесу пороги було затоплено. Найбільший поріг — Ненаситець, або Ревучий, був завдовжки понад 2 км. Він перетинав течію Дніпра дванадцятьма скелями, між якими вирувала вода. Шум від порогу було чути на відстані до 20 км. Між скелями існував так званий «козацький прохід», яким козаки на своїх човнах-чайках проходили до Чорного моря.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити