ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ВСЕСВІТ I СОНЯЧНА СИСТЕМА


§ 4. СОНЦЕ - ЗОРЯ, ЦЕНТРАЛЬНЕ ТІЛО СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ


- Що вам відомо про Сонце? Яке значення має Сонце для нашої планети?

Сонце — це найближча до Землі зоря. Відстань від Землі до Сонця становить приблизно 150 мільйонів кілометрів. Як і усі зорі, Сонце — це велетенська розжарена газова куля.

Температура на поверхні Сонця становить 6 000°С, а в глибині сягає 15 000 000°С. За такої температури речовина Сонця перебуває в розжареному стані та випромінює в навколишній простір величезну кількість світла й тепла (мал. 10).

Розміри Сонця вражаючі, проте із Землі воно не видається великим.

Мал. 10. Сонце

- Чому, якщо дивитися на Сонце із Землі, воно не видається великим?

Через те, що Сонце розташоване далеко від Землі, розміри його видаються незначними. Насправді воно велетенське.

Наприклад, куля таких розмірів, як Сонце, може вмістити в себе більше мільйона куль завбільшки із Землю (мал. 11).

Мал. 11. Розміри Сонця і Землі

 

Мал. 12. Сонячні промені в ліс

Сонце — основне природне джерело світла й тепла на Землі.

Сонячне світло потрапляє на Землю у вигляді променів (мал. 12).

Промені Сонця, дійшовши до Землі, освітлюють і нагрівають її. Лише маленька часточка світла й тепла, що випромінює Сонце доходить до Землі.

Але і тієї кількості світла й тепла, яка потрапляє на нашу планету, вистачає для того, щоб освітити та обігріти її.

- Що сталося б, якби Сонце стало холодним і перестало випромінювати світло й тепло?

Якби Сонце стало холодним, то Земля поринула б у темряву. Лише далекі зорі давали б їй мерехтливе світло. Від холоду загинуло б усе живе. Завдяки сонячному світлу й теплу на Землі існує життя.

Сонячні промені неоднаково нагрівають різні ділянки земної поверхні.

- Від чого залежить нагрівання земної поверхні сонячними променями?

Нагрівання земної поверхні сонячними променями залежить від висоти Сонця на небосхилі. Коли Сонце перебуває високо на небосхилі, промені падають прямовисно на земну поверхню і сильно її нагрівають. Коли Сонце перебуває низько на небосхилі, промені падають під кутом і слабо нагрівають земну поверхню (мал. 13).

Мал. 13. Залежність нагрівання земної поверхні від висоти Сонця

- Сонце — найближча до Землі зоря. Це велетенська розжарена газова куля, яка випромінює в навколишній простір світло й тепло. Завдяки сонячному світлу й теплу на Землі існує життя. Що вище Сонце на небосхилі, то більше нагрівається земна поверхня.

 - 1. Яким небесним тілом є Сонце? 2. Яка відстань від Землі до Сонця? 3. У скільки разів Сонце більше за Землю? Чому розміри Сонця видаються незначними? 4. Яка температура на поверхні та всередині Сонця? 5. Яке значення має Сонце для Землі? 6. Від чого залежить нагрівання земної поверхні? 7. Знайдіть інформацію і підготуйте повідомлення про Сонце та його дослідження.

На Сонці час від часу відбуваються спалахи — сильні вибухи, які тривають декілька хвилин. Під час таких спалахів виділяється дуже багато енергії. Випромінювання, яке утворюється внаслідок спалахів, спричинює на Землі магнітні бурі та полярні сяйва.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити