ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПРИРОДА УКРАЇНИ


§ 53. ПРИРОДНА ЗОНА : СТЕП


- Як змінюються природні зони України з півночі на південь? За яким планом вивчають природну зону?

- 1. Знайдіть на карті природних зон України (мал. 160) зону степу. 2. Яким кольором позначена зона степу на карті? 3. Яку частину України займає степ? 4. На фізичній карті України (форзац 2) визначте форми земної поверхні, які є в цій зоні.

Природна зона степу займає південь України, вона простягається від лісостепу до Чорного й Азовського морів.

Безлісі степові простори нашої країни розкинулися на території Приазовської височини, Донецького кряжу, Причорноморської та Приазовської низовин. Поверхня степу рівнинна, подекуди з горбами, ярами і балками, що поросли деревами й кущами (мал. 181).

Територією степу течуть Дніпро, Південний Буг. У гирлі Дунаю багато прісних озер, а на узбережжі Чорного моря — солоних озер.

Мал. 181. Український степ

- Яку кількість тепла, порівняно із зонами мішаних лісів і лісостепу, отримує степова зона? Чому?

Територія степу знаходиться південніше зони мішаних лісів і лісостепу. Сонце тут піднімається вище на небосхилі, тому зона степів отримує найбільшу кількість тепла.

Літо в зоні степів жарке. Опадів випадає мало, часто бувають посухи. Осінь тепла. Зима коротка, холодна, вітряна, малосніжна. Весна настає рано, швидко тепліє.

У зоні степів утворилися найродючіші ґрунти — чорноземи.

- Чи є всі необхідні умови для росту й розвитку рослин у зоні степу? Яких не вистачає?

Через нестачу вологи в зоні степу ростуть переважно трав’янисті рослини. Упродовж року степ кілька разів змінює вигляд. Рано навесні в ґрунті ще достатньо вологи, тому розцвітають ранньоквітучі рослини: півники, тюльпани, горицвіт, півонія вузьколиста. Ці рослини до настання посухи встигають утворити насіння й накопичити поживні речовини в підземних органах.

З настанням спекотного і посушливого літа наземна частина ранньоквітучих рослин відмирає. На початку літа виростають рослини, які добре пристосувалися до життя в умовах посухи та спеки.

-   Розгляньте посухостійкі рослини степу, прочитайте їхні назви (мал. 182).

Ковила                            Типчак                      Полин   гіркий

Мал. 182. Посухостійкі рослини степу

У степу живуть рослиноїдні комахи — сарана, джміль, метелики, бджоли, а також хижі — богомоли, дибки, туруни.

Ховрахи, хом’яки, миші, бабаки живуть у норах. Серед густої трави гніздяться жайворонки, перепілки, куріпки.

Більшість тварин степу невеликі, мають жовто-сіре забарвлення. Це робить їх непомітними серед пожовклої трави.

- 1. Розгляньте тварин степу, прочитайте їхні назви (мал. 183). 2. Розподіліть тварин на групи. 3. Складіть ланцюги живлення.

Перепілка                      Тхір   степовий                 Ховрах  сірий

Орел степовий                       Богомол                           Сарана

Мал. 183. Тварини степу

Зона степів розташована на півдні України. Тут жарке літо і холодна зима, мала кількість опадів, родючі чорноземи. Рослини і тварини пристосувалися до життя в степу.

1. Де розташована зона степу? Покажіть її на карті природних зон України. 2. Які форми земної поверхні є в зоні степу? 3. Які ознаки пір року в зоні степу? 4. Які грунти в зоні степу? 5. Які рослини ростуть у степу? 6. Які тварини живуть у степу? 7. Складіть ланцюг живлення, характерний для зони степів. 8. Знайдіть інформацію і підготуйте повідомлення про рослину чи тварину зони степу.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити