ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПРИРОДА УКРАЇНИ


§ 55. ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА ПРИРОДИ В ЗОНІ СТЕПУ


- Що таке заповідник? Що таке національний природний парк? З якою метою їх створюють?

Серед природних зон степи зазнали найбільших змін від господарської діяльності людини. Вони найбільше заселені людиною. Усі ділянки, де колись були степи, розорані.

Справжній степ можна побачити лише в заповідних ділянках, які перебувають під охороною держави. Тепер лише заповідники можуть дати уявлення про те різноманіття рослинного й тваринного світу, яке тут колись було. У заповідниках охороняють не лише рідкісні рослини та тварин степу, а й ділянки нерозораного, так званого цілинного степу, яких ніколи не торкалася людина.

- Знайдіть на карті природних зон України (мал. 160) заповідники, які є в природній зоні степу, прочитайте їхні назви.

У зоні степів з метою охорони і збереження в природному стані ділянок степу з його рослинним і тваринним світом, створено 7 природних заповідників, найбільшими з яких є Асканія-Нова, Український степовий, Луганський.

- Чому на території степу створено більше заповідників, ніж в інших природних зонах?

Першим заповідником, створеним в Україні ще в 1898 році, був заповідник Асканія-Нова — одне із семи природних чудес України. Заповідник розташований у Херсонській області. Більшість території заповідника вкрито типчаково-ковиловим степом. У заповіднику розводять тварин, завезених з інших країн, які вільно живуть на його території. Тут можна побачити оленів, буйволів, сайгаків, тарпанів, зебр, диких коней, зубрів, страусів. Тільки в цьому заповіднику водиться дрохва — один з найбільших птахів України (мал. 191). На території Українського степового заповідника є гранітні брили, яким упродовж тисячоліть Сонце, вітер і вода надали дивовижної форми й краси. Вони височіють над навколишнім степом та отримали назву «Кам’яні могили» (мал. 192).

Мал. 191. Дрохви в заповіднику Асканія-Нова

Мал. 192. «Кам'яні могили»

У Луганському заповіднику, крім степових ділянок, охороняються листяні ліси на узбережжі річки Сіверський Донець.

У заповідниках на території зони степу налічується понад 1000 видів рослин та 7000 видів тварин, серед яких багато рідкісних, занесених до Червоної книги України.

- Розгляньте рідкісні рослини, які ростуть у заповідниках зони степів, прочитайте їхні назви (мал. 193).


Півонія тонколиста                           Косарики тонкі    Рябчик                                                                                 руський

Мал. 193. Рослини степу, занесені до Червоної книги України

-   Розгляньте рідкісних тварин, які живуть у заповіднику зони степів, прочитайте їхні назви (мал. 194).

Їжак вухатий                              Орел могильник                  Дибка степова

Мал. 194. Тварини степу, занесені до Червоної книги України

На території зони степу створено 7 природних заповідників. У них охороняють унікальні степові ділянки, форми земної поверхні, рослинний і тваринний світ. Багато рослин і тварин є рідкісними, занесеними до Червоної книги України.

- 1. Якої шкоди природі зони степу завдає господарська діяльність людини? 2. Яких заходів уживають для збереження природних багатств природної зони? 3. Скільки заповідників створено в зоні степу? З якою метою їх створено? 4. Які рідкісні рослини і яких рідкісних тварин охороняють у заповідниках?


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити