ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ПРИРОДА УКРАЇНИ


§ 57. ЗАПОВІДНІ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА ПРИРОДИ В УКРАХНСЬКИХ КАРПАТАХ


- Що таке заповідник? З якою метою його створюють?

Українські Карпати — це не лише мальовничий куточок країни з його природними багатствами. Це — ліси, які дають чисте повітря.

Якої шкоди завдає господарська діяльність природі Українських Карпат?

Вирубування лісів на гірських схилах, надмірне збирання ягід, грибів, лікарських рослин та рослин з гарними квітками, хижацьке полювання на диких тварин, видобування корисних копалин, будівництво доріг спричинює забруднення довкілля, руйнування гір, призводить до зменшення різноманітності рослинного і тваринного світу.

Зараз здійснюють лише вибіркове вирубування старих і великих дерев.

-   Знайдіть на карті природних зон України (мал. 160) заповідники в Карпатах, прочитайте їхні назви.

У Карпатах з метою охорони і збереження лісів та полонин, рослинного і тваринного світу створено 2 природні заповідники: Карпатський і «Горгани».

Карпатський заповідник складається з шести масивів, розташованих на різних висотах, завдяки чому під охороною перебувають ділянки всіх природних зон Карпат. Значна частина території Карпатського заповідника вкрита лісами, у яких живе чимало рідкісних видів рослин і тварин. На території Карпатського заповідника розташована найбільша в Європі ділянка, на якій росте нарцис вузьколистий, занесений до Червоної книги України, — «Долина нарцисів» (мал. 198).

Заповідник «Горгани» було створено з метою збереження рідкісної сосни кедрової європейської, яка росте на недоступних кам’янистих схилах, та інших представників рослинного і тваринного світу (мал. 199).

Мал. 198. «Долина нарцисів» у Карпатському заповіднику

Мал. 199. Сосна кедрова європейська в заповіднику «Горгани»

Серед рослин і тварин Карпат чимало рідкісних, які більше ніде в Україні не трапляються.

- Розгляньте рідкісні рослини Карпат, прочитайте їхні назви (мал. 200).

Білотка альпійська Рододендрон                                                                Тирлич жовтий

Мал. 200. Рослини Карпат, занесені до Червоної книги України

- Розгляньте рідкісних тварин Карпат, прочитайте  їхні назви (мал. 201).

Беркут                            Кіт  лісовий                 Вовчок  лісовий

Вусач альпійський                     Поліксена                  Вечірниця                                                         руда

Мал. 201. Тварини Карпат, занесені до Червоної книги України

- На території Українських Карпат створено 2 природні заповідники. У них охороняють рослинний і тваринний світ, чимало представників якого є рідкісними, занесеними до Червоної книги України.

- 1. Якої шкоди природі Карпат завдає господарська діяльність людини? 2. Яких заходів уживають для збереження природних багатств Карпат? 3. Скільки заповідників створено в Карпатах? З якою метою їх створено? 4. Які рідкісні рослини охороняють у заповідниках? 5. Яких рідкісних тварин охороняють у заповідниках?


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити