ПРИРОДОЗНАВСТВО 4 КЛАС - Ірина Жиркова - 2015

ВСЕСВІТ I СОНЯЧНА СИСТЕМА


§ 7. ДОБОВИЙ РУХ ЗЕМЛІ


- Які рухи здійснює Земля у Всесвіті? Що таке вісь Землі? Що відбувається на Землі внаслідок обертання ЇЇ навколо осі? Що таке доба?

Земля у Всесвіті здійснює два основні рухи: обертається навколо своєї осі та рухається навколо Сонця. Унаслідок цих рухів на Землі відбуваються певні природні явища.

Розпочнемо вивчення рухів Землі та їх наслідків з обертання Землі навколо осі. Наша планета постійно обертається навколо осі.

- Чому ми не помічаємо того, що Земля рухається навколо осі?

Ми не помічаємо руху Землі навколо осі, тому що вона обертається плавно, а разом з нею обертаємося ми і все, що нас оточує.


Мал. 26. Видимий, рух Сонця над горизонтом

Нам здається, що Сонце, Місяць та зорі рухаються по небу. Кажуть, що Сонце сходить зранку на сході та заходить ввечері на заході (мал. 26). Насправді це Земля обертається із заходу на схід проти годинникової стрілки.

Планета Земля — непрозоре тіло. Обертаючись навколо осі, Земля підставляє сонячним променям то один бік, то інший. На тому боці Землі, який освітлений сонячними променями, — день. На протилежному боці, який перебуває в тіні, — ніч (мал. 27).

Мал. 27. Обертання Землі навколо осі


Унаслідок постійного обертання Землі навколо осі там, де була ніч, — настає день, а там, де був день, — настає ніч. Так відбувається зміна дня і ночі.

Повний оберт навколо осі Земля робить за проміжок часу, який називають добою. Доба триває 24 години.

- Що сталося б, якби Земля перестала обертатися навколо осі?

Якби Земля перестала обертатися навколо осі, то вона була б повернута до Сонця завжди одним боком. Цей бік завжди був би освітлений, і на ньому завжди був би день та сильна спека. На протилежному боці завжди була б ніч та було б холодно.

- 1. Розмістіть глобус навпроти будь-якого джерела світла. 2. Розгляньте, який бік глобуса освітлений, а який залишається в тіні. Поясніть чому. 3. Обертайте глобус навколо осі та спостерігайте, як будуть переміщуватися світло й тінь на його поверхні.

- Унаслідок обертання Землі навколо осі відбувається зміна дня і ночі: на освітленому боці — день, а на протилежному, неосвітленому — ніч. Повний оберт навколо осі Земля робить за добу, яка триває 24 години.

- 1. Які рухи здійснює Земля у Всесвіті? 2. Що відбувається на Землі внаслідок обертання її навколо осі? 3. Що таке доба? Яка її тривалість? 4. Продемонструйте за допомогою глобуса та джерела світла зміну дня і ночі на Землі.






Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити