ПРИРОДОЗНАВСТВО 5 КЛАС

РОЗДІЛ І ТІЛА,РЕЧОВИНИ ТА ЯВИЩА НАВКОЛО НАС


§ 14. Різноманітність фізичних явищ


Вивчення параграфа допоможе вам:

•    наводити приклади різних фізичних явищ;

•    описувати фізичні явища.

Різноманітність фізичних явищ. За мал. 32 з’ясуйте, на які групи поділяють фізичні явища.

Пригадайте, які явища відбуваються з водою в різні пори року.


Мал.32 Різноманітність фізичних явищ


Мал. 33. Механічні явища

Поміркуйте, хто із тварин — кінь, ластівка чи вуж — може рухатися найшвидше.

Механічні явища (мал. 33) відбуваються з тілами під час їхнього руху. Рухом називають переміщення тіл одне відносно одного. Рухаються стрілки і маятник годинника, тече вода в річці, летить літак, з гори спускається лижник, Земля обертається навколо Сонця — все це приклади механічних явищ. При цьому кожне тіло рухається по-різному: одне швидше, інше повільніше, одне на довші відстані, інші — на коротші. Та й тривалість руху кожного різна.

Механічні явища — явища, пов'язані з рухом тіл.

До руху застосовують такі характеристики, як швидкість, шлях, час.

Однією з характеристик механічних явищ є швидкість руху тіла. Щоб обчислити швидкість руху тіла, треба пройдений тілом шлях поділити на час, протягом якого воно рухалося. Подібні задачі ви неодноразово розв’язували на уроках математики в початковій школі.

Нерухомих тіл немає. Навіть будинки, гори, каміння рухаються разом із Землею навколо Сонця та беруть участь у добовому обертанні Землі.

Тепловими явищами називають явища, які супроводжуються нагріванням або охолодженням тіл. Танення льоду, випаровування води, утворення криги, нагрівання чайника — приклади теплових явищ (мал. 34). При нагріванні температура тіла підвищується, а при охолодженні — знижується.

Тварини рухаються з різною швидкістю


Мал. 34. Теплові явища

Тепло завжди передається від більш нагрітого тіла до менш нагрітого. Наприклад, якщо в холодну чашку налити гарячий чай, то вона нагріється.

Повітря — надійний захисник Землі від надмірного нагрівання Сонцем. Завдяки повітрю на Землі не буває великої різниці між денною і нічною температурою. Чого не скажеш про Місяць, якого немає «повітряної ковдри». Тому вдень на Місяці температура може бути +130 °С, а вночі-160 °С.

Світлові явища. Світять Сонце, електрична лампочка, свічка, маяк на березі моря. Все це — джерела світла, від яких поширюються світлові промені. Світло поширюється прямолінійно, про що свідчить утворення тіні.

Світлові явища — це явища, пов’язані з поширенням світла.

До якої температури потрібно охолодити воду, щоб вона перетворилася на лід?

До якої температури потрібно нагріти воду, щоб вона перетворилася на пару?

Світанок

Маяк на березі моря

 


Мал. 35. Світлові явища: а — сонячні промені в лісі; б — веселка; в — світіння лампочки;

 г — полярне сяйво; ґ — світіння медуз; д — феєрверк

 

Природними джерелами світла є Сонце і зорі, блискавка і полярне сяйво, а серед рукотворних джерел — різноманітні освітлювальні прилади. Існують тварини, які світяться, наприклад, деякі медузи, глибоководні риби і жуки (пригадайте світлячків). Незабутнім світловим явищем є веселка на небі. Поширення променів Сонця найкраще спостерігати в густому лісі чи парку (мал. 35).

Світлові явища мають важливе значення в живій природі. Ми бачимо тіла завдяки тому, що світлові промені відбиваються від них і сприймаються нашим зором.

Звукові явища. Говорить учитель, шумить ліс, гримить грім, співає півень, грають на бандурі — все це приклади звукових явищ (мал. 36). Звук бандури з’являється тоді, коли бандурист торкається струн. Струни здійснюють коливальні рухи, ці рухи передаються повітрю, поширюються ним на певну відстань, і їх вловлює вухо людини.

Життя тварин не обходиться без звукових явищ. Звук допомагає їм вчасно відчути наближення ворогів, повідомити інших тварин про небезпеку, привернути до себе увагу.

Мал. 36. Звукові явища


Крім розглянутих явищ, існують ще електричні та магнітні. Причини цих явищ ви будете вивчати на роках фізики. Ми ж розглянемо на мал. 37 і 38 (див. с. 62), де ці явища мають місце у природі та як їх використовує людина в побуті.

Блискавка є наслідком природного електричного явища, що виникає між хмарами під час грози. Ми ж з вами маємо справу з набагато приємнішими проявами цих явищ, соли вмикаємо електричні лампу чи праску, телевізор чи холодильник.

При вимкнутому вимикачі лампочка не горить. Відсутні і явище, і його наслідок. Натискаючи на кнопку, ми відкриваємо шлях електричному струму до лампочки, і вона загорається.

Магнітні явища, що зображені на мал. 38 (див. с. 62), ви спостерігали. Напевно, дехто з вас прикрасив домашні холодильники картинками-магнітами. Завдяки магнітному явищу вони можуть висіти як завгодно довго і не відпадати.

Мал. 37 Електричні явища

Мал. 38. Магнітні явища: а — притягування тіл до магніту; б — компас; в — Земля — велетенський магніт

 

Магнітні явища — це явища притягування тіл до магніту. Магніти здатні притягувати до себе тіла, до складу яких входить залізо.

Уявіть літак, що стоїть на аеродромі. Сам по собі він не відривається від Землі. Чому? Виявляється, наша планета подібно до магніту притягує до себе всі розташовані на ній тіла. Землю ще називають велетенським магнітом.

Перевірка знань

1. На які групи поділяють фізичні явища?

2. До яких явищ належить утворення льоду?

3. Якими органами чуття ви можете сприймати фізичні явища: а) теплові (помірне нагрівання); б) світлові; в) звукові; г) механічні?

4. Запишіть у зошит, до яких явищ належать зазначені явища: мчить потяг, гримить грім, учень пускає «сонячного зайчика», котиться м’яч, горить ліхтар, випарюють розчин солі. Приклад якого із відомих вам фізичних явищ відсутній? Наведіть власний приклад фізичного явища.

5. Учні засперечалися про те, копійки якої вартості притягуються до магніту. Думки розділилися. Одні вважали, що

1, 2 і 5 к., другі — що 10, 25 і 50 к., а треті сказали, що це металеві вироби, тому вони всі притягуються до магніту.

Перевірте експериментально описане явище і знайдіть травильну відповідь.

Теплове явище залежить від того, з якої речовини виготовлене тіло. Поцікавтеся у членів своєї родини, з чого виготовлені ваші чайник чи каструлі. Що роблять дорослі, аби взимку тепло вашої квартири не передавалося холодному повітрю на вулицю?

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити