ПРИРОДОЗНАВСТВО 5 КЛАС

РОЗДІЛ І ТІЛА,РЕЧОВИНИ ТА ЯВИЩА НАВКОЛО НАС


§15. Хімічні явища, їх ознаки


Вивчення параграфа допоможе вам:

•   наводити приклади хімічних явищ і називати їх ознаки;

•   розрізняти хімічні та фізичні явища.

Ознайомлення із сумішами та фізичними явищами дозволило вам зробити висновок, що і в сумішах і під час фізичних явищ склад речовин залишається незмінним, а компоненти сумішей зберігають свої властивості. Так, під час плавлення льоду, кипіння та замерзання води її молекули зберігаються.

Хімічні явища. Хімічні явища докорінно відрізняються від фізичних. До початку хімічного явища існують одні речовини, після нього вони перетворюються на інші.

Хімічні явища — це зміни, внаслідок яких одні речовини перетворюються на інші. їх ще називають хімічними реакціями.

Щоб пересвідчитися, чи відбулося хімічне явище, треба виявити утворення нових речовин. Найпростіше це зробити, коли наш зір фіксує ознаки хімічного явища: виділення газу, утворення осаду, зміну кольору, появу світла і тепла. У зображених на мал. 39 (див. с. 64) прикладах хімічних явищ присутні ці ознаки.

До ознак хімічних явищ належить і поява запаху. Достатньо влітку потримати м’ясні продукти кілька днів і навіть годин не в холодильнику, як

Наведіть докази того, що в сумішах їх компоненти зберігають властивості.

Мал. 39. Ознаки хімічних явищ: а — виділення газу; б — утворення осаду; в — зміна кольору; г — поява світла і тепла

 

вони зіпсуються і стануть неїстівними. Про те, що відбулося хімічне явище, свідчитиме поява неприємного запаху.

Ознаками хімічних явищ є виділення газу, утворення осаду, зміна кольору, поява запаху, світла і тепла.

Гниття як природне хімічне явище. Чи замислювалися ви над тим, чому в густому лісі ми не «тонемо» в опал ому листі і куди у природі зникають опалі гілки дерев, плоди, засохла трава? Справді, є над чим замислитися та повчитися у природи, щоб не мати мороки зі сміттям.

Виявляється, що за сприятливих умов відмерлі рештки рослин і тварин перегнивають. Гниттям називають природне хімічне явище, під час якого органічні речовини, переважно білки, перетворюються на інші органічні, а також неорганічні речовини. Внаслідок цього ґрунт збагачується поживними речовинами (перегноєм, або гумусом). Гниттю сприяють вологість, бактерії, обмежений доступ повітря. Ознакою цього природного хімічного явища є виділення тепла.

Внаслідок гниття утворюються простіші речовини, вони потрапляють у ґрунт, воду, повітря і знову поглинаються рослинами та беруть участь в утворенні нових органічних речовин.

Завдяки гниттю не накопичуються відмерлі рештки організмів, а ґрунт збагачується перегноєм.

Опале листя, перегниваючи, збагачує ґрунт поживними речовинами


Консервування — спосіб перешкоджання гниттю

Це важливе у природі хімічне явище в побуті лини не завжди є бажаним, бо через нього продукти харчування стають непридатними до вживання. Способами, що перешкоджають гниттю органічних речовин їжі, є консервування, варіння, соління, заморожування.

У природі відбувається безліч хімічних явищ.

Так у рослинах із вуглекислого газу і води утворюються органічні речовини і необхідний для життя кисень. Завдяки хімічним явищам організм тварин і людини отримує всі необхідні для росту і розвитку речовини.

Скарбничка знань

Хімічні явища люди навчилися здійснювати в лабораторіях і на заводах. Наскільки це важливо нині, ви переконуєтесь повсякчас. Насамперед слід назвати виробництво металів, каучуку і гуми, пластмас, покриттів для дахів і підлоги, цементу, добрив для рослин, харчових добавок для тварин. Кожне з цих виробництв людина освоювала в різні часи. Вивчаючи історію, ви дізнаєтеся про бронзове і залізне століття. Назви підтверджують важливість освоєних людною хімічних явищ, завдяки яким їй вдалося замінити кам’яний спис, дерев’яну борону металевими знаряддями.

Станьте дослідниками природи

Висушіть шкаралупу двох курячих яєць та подрібніть її. Отриманий порошок розділіть на дві частини і помістіть його у дві прозорі посудини. В одну налийте 2 столові ложки води, у другу — стільки ж оцту. Спостерігайте за змінами їй в обох посудинах. У якій із них відбулося хімічне явище? Як ви про це дізналися?

Перевірка знань

1. Які явища належать до хімічних? Наведіть приклади хімічних явищ.

2   Назвіть ознаки хімічних явищ.

3.  Чому скисання молока належить до хімічних явищ, а танення льоду — до фізичних?

4.  Запишіть у зошит хімічні явища, які доводилося здійснювати вам і членам вашої родини в побуті. Вкажіть ознаки цих явищ.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити