ПРИРОДОЗНАВСТВО 5 КЛАС

РОЗДІЛ ІІ ВСЕСВІТ


§19. Сонце


•    пояснювати значення Сонця в природі;

•    описувати найближчу до нас зорю — Сонце.

Роздуми про Сонце. Ми так звикли, що Сонце кожного дня з’являється на небі, що часто недооцінюємо його важливість для всього живого на Землі. Для того щоб оцінити значення Сонця, уявімо собі, що воно зникло. Небо над Землею постійно буде як нічне, тільки стануть невидимими Місяць і планети, які зараз нам світять відбитим від Сонця світлом. Рослини, які завдяки Сонцю утворюють органічні речовини, загинуть. Рослиноїдним тваринам не буде чим харчуватися, і вони не зможуть жити. А без них не стане і хижаків. Люди теж залишаться без їжі.

Продовжимо наші фантастичні роздуми про Сонце. Температура на Землі без сонячного тепла почне знижуватись, і з часом поверхня Землі перетвориться на крижану мертву пустелю. На наше щастя, це сюжети для фільмів жахів, бо Сонце кожен день надсилає на Землю життєво необхідні промені, що несуть тепло і світло. Воно нагріває повітря і землю, змушує випаровуватися воду, що, у свою чергу, приводить до утворення вітру, хмар та опадів.

Розміри Сонця. Розміри Сонця із Землі здаються нам незначними. Насправді ж його розміри у 109 разів більші порівняно із Землею (мал. 51). Сонце — це розжарена куля, температура якої становить на поверхні 6 000 °С, а ближче до центра Сонця вона досягає 15 мільйонів

Мал. 51. Порівняння розмірів Сонця, Юпітера, Сатурна і Землі

Пригадайте характеристики Сонця як однієї із зірок Всесвіту.

градусів Цельсія. Зважаючи на те, що відстань між Сонцем і Землею 150 мільйонів кілометрів, на Землю потрапляє лише двохмільярдна частина його тепла й світла, але цього вистачає для життя на нашій планеті. Сонце, як і Земля, постійно обернеться навколо своєї осі.

Сонце — найближча до Землі зоря, розташована від неї на відстані 150 мільйонів кілометрів.

Зміни, що відбуваються на Сонці.

На Сонці постійно відбуваються хімічні явища, що супроводжуються виділенням світла і тепла в гігантській кількості. До складу Сонця в основному входять дві речовини — водень і гелій. Вік Сонця становить не менше 5 мільярдів років. Учені стверджують, що, незважаючи на свій поважний вік,

Сонце майже не змінилось і буде світити ще багато мільярдів років, поки весь водень не перетвориться на гелій.

Сукупність фізичних змін, що відбуваються на Сонці, називається сонячною активністю. Вона змінюється кожні 11 років. За цей час на Сонці з’являються та зникають плями, відбуваються вибухи та спалахи (мал. 52).

Під час найбільшої сонячної активності на Сонці частішими стають вибухи та спалахи, які створюють надпотужні сонячні промені. Частина з них досягає Землі і може порушувати радіозв’язок, роботу компасів, погіршувати самопочуття людей. Тому під час сонячної активності лікарі радять зменшити час перебування на відкритому сонці, не засмагати, а хворим на серце людям уникати прямих сонячних променів.

Зміна активності Сонця залишається поки що загадкою для вчених.

Мал. 52. Сонячні плями

Мал. 53. Сонячна корона

 

Верхні шари Сонця називають атмосферою, в якій кожен наступний шар більш розріджений, ніж попередній. Найвіддаленіший від центра Сонця шар його атмосфери називають сонячною короною (мал. 53, с. 83). ЇЇ можна спостерігати під час повного сонячного затемнення. Воно відбувається в природі рідко і триває протягом кількох хвилин. Причина сонячного затемнення пояснена у § 30, с. 127. Корона оточує диск Сонця, закритий Місяцем. Форма корони Сонця пов'язана з хімічними явищами, що відбуваються на ньому. У дні, коли Сонце «дуже активне», його корона найбільш яскрава.

Перевірка знань

1. До яких небесних тіл належить Сонце? Які його розміри?

2. Яка відстань між Сонцем та Землею?

3. Поясніть, чому без Сонця неможливе життя на Землі.

4. Чому Сонце нам здається найбільшою зорею?

5. Наведіть приклади впливу Сонця на Землю.

6. Які зміни постійно відбуваються на Сонці?

7. Опишіть у зошиті значення сонячних променів для життя на Землі.

8. Підготуйте інформацію про явища, які відбуваються на Землі завдяки Сонцю. Проведіть обговорення набутої інформації у малих групах.

Пригадайте, які небесні тіла називаються планетами.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити