Підручник Природознавство 5 клас - Т.В. Коршевнюк - Генеза 2018 рік

РОЗДІЛ 1 ТІЛА. РЕЧОВИНИ ТА ЯВИЩА НАВКОЛО НАС

§ 9. СПОСОБИ РОЗДІЛЕННЯ СУМІШЕЙ

Як ми вже з’ясували, кожна речовина в складі суміші зберігає свої властивості. Це дає змогу розділяти суміші на окремі речовини. Щоб ознайомитися зі способами розділення сумішей, виконаємо досліди.

• Розділення суміші крейди і води відстоюванням

Дослід 1. Приготуємо суміш крейди й води. Для цього на дно скляної банки помістимо 1 столову ложку порошку крейди, додамо півсклянки води і перемішаємо. Утвориться суміш білого кольору, яка, постоявши кілька хвилин, розділиться на два шари. Шар крейди осяде на дно, а шар води перебуватиме над ним. Таке відбувається тому, що крейда у воді не розчиняється й важча за воду. Обережно зливши воду, ми розділимо цю суміш. Такий спосіб розділення сумішей дістав назву відстоювання (мал. 31).

• Розділення суміші крейди і води фільтруванням

Проте повністю розділити суміш крейди і води за допомогою відстоювання не вдається. Як досягти повнішого розділення суміші цих речовин? Виконаємо дослід.

Дослід 2. Суміш крейди і води пропустимо крізь фільтр - щільний матеріал зі спеціального паперу чи тканини. Ми побачимо, що вода проникає через фільтр у посудину-приймач, а крейда залишається на фільтрі (мал. 32). Цей спосіб розділення сумішей дістав назву фільтрування.

Фільтри виготовляють зі спеціального паперу, який так і називається - фільтрувальний, чи тканин різної щільності. Фільтром може бути шар чистого піску або вати. До речі, у містах на водоочисних станціях застосовують піщані фільтри. Товщина шару піску в них досягає 1 м.

Як бачимо, відстоюванням і фільтруванням можна розділити суміш води і нерозчинної в ній речовини.

• Розділення суміші кухонної солі і води випарюванням

Ти знаєш, що кухонна сіль у воді добре розчиняється. Таку суміш речовин відстоюванням розділити не можна. А чи вдасться це зробити фільтруванням? Виконаємо дослід.

Дослід 3. Пропустимо суміш води і кухонної солі крізь паперовий фільтр. Ми побачимо, що сіль на фільтрі не залишилася.

Мал. 31. Відстоювання

Мал. 32. Фільтрування

Отже, якщо речовина добре розчиняється у воді, то відстоювання і фільтрування не підходять для її розділення. Для цього існує інший спосіб - випарювання.

Дослід 4. Капнемо невелику кількість суміші води і кухонної солі на скло і почнемо нагрівати його доти, доки вся вода не випарується. Після того як вода випарується, на склі залишиться пляма білого кольору. Це і є кухонна сіль. За допомогою випарювання ми розділили суміш води і кухонної солі (мал. 33).

Тепер ти знаєш, що існують різні способи розділення сумішей: відстоювання, фільтрування, випарювання.

Підсумки

ü Розділення суміші - це виділення з неї чистих речовин.

ü Щоб розділити суміш, необхідно знати властивості речовин, які входять до її складу.

ü Існують різні способи розділення сумішей, зокрема відстоювання, фільтрування, випарювання.

Мал. 33. Виділення солі з розчину випарюванням

Сторінка природодослідника

Практичне заняття. Розділення сумішей фільтруванням.

Мета: навчитися розділяти суміш фільтруванням.

Обладнання та речовини: фільтри, лійки, скляні палички, хімічні стакани, вода, пісок.

Приготуй суміш із води та піску, скориставшись виданим посудом і паличкою для перемішування. Готуючи суміш, спершу помісти в хімічний стакан пісок, а потім по паличці лий воду. Встав у лійку фільтр, злегка змочи його водою, тоді він щільно прилипне до скла. Обережно перелий вміст стакана в лійку з фільтром. Спостерігай за фільтруванням. Результати спостережень опиши в робочому зошиті.

Дотримуйся правил безпечного використання хімічного посуду, з якими ознайомить учитель.

Сторінка ерудита

Ти вже знаєш способи виділення із суміші твердих і рідких речовин. А як розділяють суміш газоподібних речовин? Розглянемо це на прикладі повітря.

Отже, азот і кисень, яких найбільше у складі повітря, подібні за фізичними властивостями. Вони погано розчиняються у воді, не мають кольору і запаху. Обидва гази утворюють настільки однорідну суміш, що відстоюванням чи фільтруванням їх не можна розділити. Тому азот і кисень виділяють з повітря за допомогою випарювання. Спочатку повітря переводять у рідкий стан, охолоджуючи його до дуже низької температури (близько -200 °С), а потім піддають випарюванню. Першим випаровується азот, а після нього - кисень. Кожен газ збирають у балони окремо і використовують за призначенням.

Запитання і завдання

1. Назви відомі тобі способи розділення сумішей.

2. Яке обладнання потрібне для проведення фільтрування?

3. Господиня помилилася і замість солі у склянку з водою поклала ложку цукру. Як їй розділити утворену суміш?

4*. Поміркуй, якими способами і в якій послідовності можна розділити суміш кухонної солі, крохмалю й залізних ошурок.

Попрацюйте в групах

Як довести, що газована мінеральна вода - суміш води й розчинених у ній твердих і газуватих речовин? Поміркуйте, який експеримент потрібно провести, щоб знайти відповідь на це запитання.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.