Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Підручник Природознавство 5 клас - Т.В. Коршевнюк - Генеза 2018 рік

РОЗДІЛ 1 ТІЛА. РЕЧОВИНИ ТА ЯВИЩА НАВКОЛО НАС

§ 13. ЗВУКОВІ ТА СВІТЛОВІ ФІЗИЧНІ ЯВИЩА

• Чому виникає звук

Розглянемо приклади звукових явищ. Гру на бандурі, шелест листя дерев, дзижчання крилець джмеля ми чуємо завдяки тому, що струна бандури, кожен листок дерева, крильця джмеля коливаються. Від них коливання передається частинкам повітря, розташованим найближче до цих тіл, і продовжує поширюватися далі від частинки до частинки. Так виникає і поширюється звук. Тіло, що своїми коливаннями створює звук, є джерелом звуку.

Спостерігати за тим, як утворюється звук, можна за допомогою звичайної лінійки. Один кінець лінійки притисни до столу, а інший нехай вільно звисає. Для того щоб виник звук, натисни на вільний кінець лінійки й відпусти, як це показано на малюнку 46.

Мал. 46. Демонстрування звукового явища

Поширення звуку можна порівняти з поширенням хвилі, що виникає на водній поверхні, якщо кинути у воду камінець. Поширення звукових коливань називають звуковою хвилею. їх уловлює наше вухо, і ми чуємо звуки: одними звуками ми насолоджуємося, інших прагнемо уникнути.

Звукові явища - явища поширення звукових коливань у повітрі, а також у воді, металах.

Від джерела звуку звук поширюється рівномірно в усі боки, але його поширення сповільнюють, а то й припиняють перешкоди — стіни, шибки вікон, звукоізоляція.

• Що таке світлові явища

Існують тіла, що водночас із теплом випромінюють ще й світло. Це Сонце, багаття, свічка, електрична лампочка, блискавка. Деякі медузи, риби, бактерії, полярне сяйво випромінюють лише світло (мал. 47).

Мал. 47. Джерела світла

Мал. 48. Поширення світла (а) та утворення тіні (б, в)

Явища, пов’язані з поширенням світла, називають світловими. їх значення в живій природі важко переоцінити. Адже лише на світлі зелені рослини утворюють з води й вуглекислого газу органічні речовини, якими живляться багато тварин і людина.

Діти малюють Сонце у вигляді кола, від якого в різні боки розходяться прямі лінії - сонячні світлові промені. І це правильно, бо світло поширюється від джерела прямолінійно в усі боки (мал. 48, а). Проте воно не може проникати через непрозорі предмети. Доказом цього є утворення тіні (мал. 48, б, в). Тому в спеку ми ховаємося в тіні дерев, будинків, парасольок тощо.

• Завдяки якому явищу ми бачимо тіла

Ми бачимо все довкола завдяки відбиттю світла. Світлові промені відбиваються від непрозорих тіл і потрапляють до нас в очі. Тому вночі в темній кімнаті нічого не видно, доки не ввімкнеш електричну лампочку, ліхтарик чи не запалиш свічку. Світло добре відбивають білі та блискучі тіла, погано - чорні й темних відтінків. Тому влітку в білому вбранні не так жарко, як у темному, а одяг сталеварів і пожежників - блискучий (мал. 49). Найкраще відбивають світло дзеркальні поверхні. Згадай, як ти, підставляючи під сонячні промені дзеркало, пускаєш сонячні зайчики. Вони є відбитим сонячним світлом.

Мал. 49. Одяг пожежника

• Чому ми бачимо предмети різнокольоровими

Захоплююче враження справляє природне явище веселка. Нерідко її можна побачити на небі після дощу, у бризках водоспаду, фонтана. Пояснюється це тим, що сонячне світло, проходячи через краплини води, змінює напрямок і розкладається на сім основних кольорів: червоний, жовтогарячий (помаранчевий), жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Як бачиш, біле світло є сумішшю цих кольорів.

Ми бачимо навколишній світ різнокольоровим, тому що кожне тіло одні кольори білого світла поглинає, інші - відбиває. Сніг видається нам білим, бо все світло, що потрапляє на нього, відбивається від його поверхні. А чорна тканина, навпаки, поглинає всі промені білого світла, і тому ми її сприймаємо такою. Пожежний автомобіль ми бачимо червоним, бо фарба з його поверхні поглинає всі кольори, крім червоного. Якщо тіло пропускає крізь себе всі кольорові промені білого світла, то воно прозоре (скло, тонкий лід).

Підсумки

üЯвища, що пов’язані з поширенням коливань у повітряному та деяких інших середовищах і супроводжуються виникненням звуку, називають звуковими.

üТіло, що своїми коливаннями створює звук, є джерелом звуку.

üЗвук поширюється від джерела звуку в усіх напрямках.

üЯвища, пов’язані з поширенням світла, називають світловими.

üСвітлові промені - лінії, уздовж яких поширюється світло.

üБіле світло розкладається на сім основних кольорів. Завдяки поглинанню одних з них та відбиттю інших ми бачимо предмети різнокольоровими.

Сторінка природодослідника

Виконай удома завдання. Досліди роль повітря в поширенні звуку. Для цього тобі знадобляться будильник, дві пластмасові посудини, які є більшими за будильник і які накладаються одна на одну, але при цьому між їхніми стінками залишається простір.

Завдання 1. Увімкни будильник і послухай, як він дзвенить. Визнач, на якій найбільшій від нього відстані ти чуєш звук.

Завдання 2. Обережно накрий будильник однією посудиною. Повтори спостереження і зафіксуй відстань, на якій чути дзвін будильника. Чи змінилося його звучання?

Завдання 3. Не знімаючи першої посудини, накрий будильник ще однією посудиною. Чи змінилося тепер звучання будильника?

Завдання 4. Порівняй звучання будильника під впливом виконаних дій і поясни причину помічених змін.

Сторінка ерудита

Звук у повітрі поширюється зі швидкістю 300 м/с, у воді - 1500 м/с, а в металах - декілька тисяч метрів за секунду. Та найбільшою швидкістю в природі є швидкість світла - 300 000 км/с. Відстань від Місяця до Землі воно долає за 1,3 с, а 150 мільйонів кілометрів від Сонця до Землі - всього за 8 хв. Для порівняння зазначимо, що людина ходить із середньою швидкістю 1,5 м/с.

Запитання і завдання

1. Як виникає і поширюється звук?

2. Що таке звукові явища? Наведи приклади таких явищ.

3. Наведи приклади різних джерел світла й середовищ, у яких воно поширюється.

4. Що таке веселка? Як вона виникає?

5*. Запропонуй дослід, за допомогою якого можна довести, що світло поширюється прямолінійно.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.