Підручник Природознавство 5 клас - Т.В. Коршевнюк - Генеза 2018 рік

РОЗДIЛ 2 ВСЕСВІТ

§ 20. ВСЕСВІТ І ЙОГО СКЛАДОВІ

• Що таке Всесвіт

Всесвіт - це весь світ, включно з усіма галактиками, зорями, планетами й іншими небесними тілами. Всесвіт не має меж, хоча це тяжко уявити. У вужчому сенсі під Всесвітом мають на увазі світ небесних тіл із законами їхнього руху й розвитку.

Складові Всесвіту розташовані вкрай нерівномірно. Значна їх частина зосереджена в окремих космічних сукупностях: галактиках і туманностях. Відстані між окремими об’єктами зазвичай вимірюють у світлових роках, тобто відстанях, які світло долає за один рік.

Небесні тіла, з яких складається Всесвіт, вивчає наука астрономія. Вона намагається пояснити явища і процеси, що відбуваються у Всесвіті.

• Розширення Всесвіту

Всесвіт постійно розширюється. Це означає, що відстані між астрономічними об’єктами збільшуються. І це явище не має меж, принаймні наукових свідчень про обмеженість Всесвіту не існує. Отож границі Всесвіту, якщо вони й існують, лежать далеко за межами сучасних спостережень. Розширення Всесвіту постійно прискорюється, і невідомо, чи зупиниться воно колись у майбутньому.

• Зв’язок людини і Всесвіту

Людство завжди замислювалось над таємницею походження життя і Всесвіту. Від наших предків до нас дійшло багато міфів і легенд про створення світу і появу життя на Землі. Тому немає нічого дивного в тому, що вчені різних часів і наукових напрямів вивчають Всесвіт і унікальне призначення людини в ньому. Протягом багатьох століть мешканці Землі прагнуть віднайти життя ще десь у Всесвіті - на планетах Сонячної системи чи поза її межами, серед зоряних світів.

Для людини характерна тривала історія розвитку, яка є невід’ємною частиною розвитку Всесвіту. Розуміння майбутнього людини і Всесвіту є складним завданням сучасної науки.

Підсумки

ü Всесвіт включає всі галактики, зорі, планети та інші небесні тіла.

ü Всесвіт такий великий, що його межі важко уявити.

ü Історія розвитку людини є невід’ємною частиною розвитку Всесвіту.

Сторінка ерудита

Учені висувають різноманітні гіпотези (припущення) походження Всесвіту. Вони намагаються пояснити, із чого виник Всесвіт і як він набув сучасного вигляду.

Нині основною гіпотезою походження Всесвіту є теорія про Великий Вибух, який відбувся понад 13 млрд років тому з подальшим розширенням Всесвіту. Приблизно через 10 секунд після вибуху сформувалися частинки, з яких складаються всі небесні тіла Всесвіту. Більшість зір, планет утворилися лише через декілька сотень тисяч років після Великого Вибуху.

Іншою гіпотезою походження Всесвіту є, наприклад, теорія стаціонарного Всесвіту, за якою Всесвіт існував вічно й не змінювався. Проте після чергових відкриттів у науці ця гіпотеза втратила своїх прибічників. Використовуючи радіотелескопи, учені зареєстрували радіошуми на всьому зоряному небі й вважають їх відголосками Великого Вибуху.

Запитання і завдання

1. Що розуміють під поняттям Всесвіт?

2. Наведи приклади тіл, що складають наш Всесвіт?

3. Які розміри Всесвіту?

4. Склади розповідь на тему «Місце людини у Всесвіті».

5*. Яка основна гіпотеза походження Всесвіту?


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.