Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Підручник Природознавство 5 клас - Т.В. Коршевнюк - Генеза 2018 рік

РОЗДІЛ 3 ЗЕМЛЯ - ПЛАНЕТА СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ

Тема 1. Земля як планета

§ 25. МІСЯЦЬ - СУПУТНИК ЗЕМЛІ. СОНЯЧНІ ТА МІСЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ

Багато чудових слів написано письменниками про Місяць. Його неодноразово зобразили художники на своїх картинах.

Пригадай, які небесні тіла називають супутниками планет.

• Місяць — супутник Землі

Сучасна астрономія досягла неабияких успіхів у вивченні цього природного супутника Землі. Ще давні вчені стверджували, що він обертається навколо Землі й робить повний оберт приблизно за час, який нині в календарі означає один місяць. Він також обертається навколо своєї осі, але повільніше, ніж Земля.

Ми бачимо лише один бік (півкулю) Місяця.

Місяць - це небесне тіло, що розташоване найближче до Землі. Відстань до нього в середньому становить 384 400 км. Багато це чи мало? Порівняно з тими відстанями, що ми долаємо на Землі, це багато. Швидкий потяг цю відстань подолав би приблизно за п’ять місяців. Ракета летить від Землі до Місяця дві доби. Проте якщо порівняти з відстанями від Землі до інших небесних тіл, наприклад до Сонця, то Місяць розташований зовсім поряд з нашою планетою. Зауважимо, що відстань від Землі до Сонця швидкий потяг подолав би приблизно за 165 років.

Мал. 90. Порівняльні розміри Землі (а) і Місяця (б)

Так само, як і Земля, Місяць має форму кулі, але її розміри в 50 разів менші за розміри нашої планети (мал. 90).

Місяць не має повітряної оболонки. Тому вдень його незахищена повітрям поверхня нагрівається до +100-130 °С, а вночі охолоджується до -150 °С. На відміну від Сонця - розжареної кулі, Місяць - холодне небесне тіло. Тоді звідки береться яскраве місячне світло? Місяць світить нам відбитим від його поверхні сонячним світлом.

• Місячні фази

Розглянь малюнок 91. На ньому зображено основні фази Місяця: новий Місяць, перша чверть, повний Місяць, остання чверть. Під час фази нового Місяця його на небі не видно. Коли на небі з’являється тоненька скибочка, вигнута з правого боку, то кажуть, що Місяць росте, і називають його молодим Місяцем, або молодиком. У першій і останній чвертях ми бачимо половину диска Місяця відповідно з правого та лівого боків. Повний Місяць - це третя фаза, під час якої ми кілька днів бачимо весь диск Місяця, освітлений сонячним світлом.

• Сонячні затемнення

Сонячні та місячні затемнення отримали назву «незвичних» небесних явищ. Вони відбуваються відносно рідко, але про день їх настання вчені заздалегідь повідомляють. Астрономи готуються до спостережень за затемненнями, споряджають експедиції в місця, де їх добре видно.

Мал. 91. Зміна фаз Місяця

Мал. 92. Вигляд Сонця у час повного сонячного затемнення

Сонячне затемнення відбувається вдень, коли Сонце яскраво сяє, але зненацька на праву частину сонячного диска наповзає чорна пляма, яка із часом збільшується і затуляє Сонце (мал. 92). Так відбувається повне сонячне затемнення. На місці Сонця видно повний чорний диск, оточений срібним сяйвом. Налякані темрявою звірі і птахи замовкають, багато рослин згортають листя і квітки. Триває затемнення кілька хвилин.

Причиною сонячного затемнення є Місяць, який на кілька хвилин розташовується між Землею і Сонцем на одній лінії і тим самим затьмарює сонячне світло (мал. 93). Затемнення Сонця бувають повними й частковими. Протягом року на Землі відбувається щонайменше два затемнення Сонця, але не більше ніж п’ять.

• Місячні затемнення

Механізм місячних затемнень схожий на сонячні. Сонце, Земля і Місяць теж розташовуються на одній лінії, тільки тепер Земля, знаходячись між Сонцем і Місяцем, перехоплює сонячні промені, і при повному місячному затемненні на Місяць вони не потрапляють (мал. 94).

Мал. 93. Схема сонячного затемнення

Мал. 94. Схема місячного затемнення

Явища природи на Місяці

Через відсутність на Місяці повітря, на ньому немає ні вітру, ні інших погодних явищ, які відбуваються на Землі. Саме через відсутність повітря на Місяці немає ніяких звуків, адже в безповітряному просторі звук не поширюється. Тобто якби людина потрапила на Місяць, то нічого б навкруги не почула. Небо там чорне не тільки вночі, а й удень, а зорі на ньому видно цілодобово.

Підсумки

ü Місяць є природним супутником Землі.

ü Фази Місяця - це зміни видимої із Землі освітленої частини поверхні Місяця.

ü Вирізняють чотири найголовніші фази Місяця: новий Місяць, перша чверть Місяця, повний Місяць, остання чверть Місяця.

ü Сонячне затемнення - явище, коли Місяць перебуває між Землею і Сонцем і частково чи повністю закриває від нас сонячний диск.

ü Місячне затемнення - явище, коли Місяць потрапляє у тінь Землі.

Сторінка природодослідника

Завдання: Проведи спостереження за фазами Місяця.

Упродовж календарного місяця здійснюй спостереження за природним супутником нашої планети Місяцем. Якщо твоя родина має збільшувальні прилади, скористайся ними. Результати спостережень фіксуй у зошиті. На підставі одержаних результатів з’ясуй, у які дні Місяць перебуває у твоїй місцевості у фазах: 1) нового Місяця, 2) першої чверті Місяця, 3) повного Місяця, 4) останньої чверті Місяця. Проводячи спостереження, зверни увагу на те, що на поверхні Місяця є більш яскраві й тьмяніші ділянки. Знайди цьому пояснення, скориставшись довідковою літературою.

Сторінка ерудита

У 1959 році невидимий землянам бік місячної поверхні сфотографувала радянська автоматична станція «Луна-3». А через шість років на поверхню Місяця опустилась інша автоматична станція, яка передала на Землю зображення його поверхні (мал. 95).

Мал. 95. Місячна поверхня

Значним досягненням у дослідженні природного супутника Землі стало те, що американські космонавти побували на Місяці. Вони встановили прилади для подальших досліджень, узяли проби місячного ґрунту й повернулись на Землю.

Відтепер відомо, що на Місяці є рівнини, невисокі гори та западини. Найбільші рівнини на Місяці називають морями. Складено навіть карту Місяця, де є Море Дощів, Море Спокою, Океан Бур та інші.

1. Чому Місяць «світить»?

2. Назви фази Місяця. Опиши форму Місяця у кожній з фаз.

3. Чим пояснюється зміна фаз Місяця?

4. Яка причина сонячних місячних затемнень?

5*. Користуючись додатковими джерелами інформації, склади розповідь про досягнення людини в дослідженні Місяця.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.