Підручник Природознавство 5 клас - Т.В. Коршевнюк - Генеза 2018 рік

РОЗДІЛ 1 ТІЛА. РЕЧОВИНИ ТА ЯВИЩА НАВКОЛО НАС

§ 4. ТІЛА НАВКОЛО НАС. ХАРАКТЕРИСТИКИ ТІЛА

• Що в науці називають тілом

У науці звичне для нас слово «тіло» має інше значення. Тілом учені називають усе живе і неживе, що створено природою чи зробила людина. Птах і рослина, маленька комаха і великий слон, кожен з нас, камінь, хмари на небі, річка - усе це приклади природних тіл. Рукотворними тілами є автомобіль, праска, пенал, комп’ютер (мал. 11).

Мал. 11. Приклади природних і рукотворних тіл

Як бачиш, тіла дуже різноманітні. Насамперед вони мають різну форму. Форма тіла - це його зовнішні обриси. У м’яча форма куляста, у лінійки - прямокутна. Є тіла правильної і неправильної форми. Тіла правильної форми (наприклад, цеглина чи підручник) характеризуються довжиною, шириною і висотою. їх складно визначити у тіл неправильної форми (мал. 12).

Тіла розрізняють також за розмірами, об’ємом, масою. Усе це характеристики тіл, які можна виміряти.

• Як виміряти лінійні розміри тіла

Щоб виміряти довжину, висоту чи ширину тіла (його лінійні розміри), використовують лінійки, косинці, рулетки. Процес вимірювання лінійних розмірів тіла - це порівняння їх з довжиною еталона. Еталоном довжини є метр (мал. 13). Саме за цим еталоном і виготовлено косинці й лінійки, якими ти користуєшся на уроках.

Мал. 12. Тіла неправильної форми

Мал. 13. Еталон довжини - метр

Основною одиницею вимірювання довжини є метр (ж). Застосовують також й інші одиниці вимірювання, більші або менші за метр, наприклад кілометр (км), сантиметр (см), міліметр (мм). Тобі вже відомо, що 1 км = 1000 м, 1 м = 100 см, а 1 см = 10 мм.

• Як виміряти об’єм тіла

Кожне тіло має об’єм. Це розміри будь-якого тіла в довжину, ширину й висоту, виміряні в кубічних одиницях. Тобто об’єм тіла вимірюють у метрах кубічних (м3), або літрах (л), а також у сантиметрах кубічних (см3), або мілілітрах (мл). Отже, 1 м3 = 1000 л, 1 л = 1000 мл, або 1000 см3.

Об’єм тіла прямокутної або правильної форми, наприклад картонної коробки, визначають так:

1) спочатку вимірюють довжину, ширину й висоту тіла;

2) потім перемножують значення одержаних вимірів.

Об’єм тіла неправильної форми (наприклад, картоплини) можна визначити за об’ємом витісненої ним води (мал. 14). Зрозуміти це тобі допоможе такий дослід. У мірний стакан наллємо 500 мл води й обережно зануримо картоплину середніх розмірів. На малюнку 14 видно, що вода в стакані піднялася до поділки 620 мл. Обчислимо різницю об’ємів: 620 мл - 500 мл = 120 мл. Знайдена різниця і є об’ємом картоплини. Оскільки 1 мл дорівнює 1 см3, то об’єм картоплини становить 120 см3.

Мал. 14. Визначення об’єму картоплини

· Як виміряти масу тіла

Ти вже знаєш, що для вимірювання маси тіла використовують різноманітні терези. Процес зважування на терезах - це порівняння маси тіла з масою еталона. Еталоном маси є кілограм. Тож одиниця вимірювання маси - кілограм (кг). Також масу вимірюють тоннами (т) і грамами (г); 1 т = 1000 кг; 1 кг = 1000 г.

Отже, хоч би яким тіло було - великим чи малим, важким чи легким, - його можна виміряти і порівняти з іншими тілами за формою, розмірами, об’ємом, масою.

Підсумки

ü Тіла - усе живе й неживе, що створила природа і людина.

üОсновними характеристиками тіл є лінійні розміри (довжина, ширина, висота), форма, об’єм, маса.

üВиміряти - означає порівняти з еталоном.

ü Кожна характеристика тіла має певні одиниці вимірювання.

Сторінка природодослідника

Практична робота. Вимірювання маси та розмірів різних тіл. Мета: виробити вміння вимірювати масу й розміри тіл правильної й неправильної форми.

Обладнання: гумка прямокутної форми, лінійка, мірний посуд, терези, важки, вода.

Завдання 1. За допомогою лінійки виміряй довжину, ширину та висоту гумки. Результати вимірювань запиши в зошит. Перемнож одержані значення, і ти визначиш об’єм гумки.

Завдання 2. За допомогою терезів і важків виміряй масу гумки. Результати вимірювань запиши в зошит.

Завдання 3*. Визнач об’єм гумки, зануривши її в мірний посуд з водою. Результати вимірювань запиши в зошит. Переконайся, що об’єми, отримані в результаті вимірювань 1 і 3, однакові.

Завдання 4*. Зваж і виміряй об’єм тіла неправильної форми (наприклад, сливи, цибулини). Результати вимірювань запиши в зошит.

Зроби висновок, давши відповіді на запитання:

Як вимірюють масу й розміри тіл правильної та неправильної форми? Як за допомогою лінійних розмірів можна визначити об’єм гумки? Які знання з природознавства допомогли тобі визначити масу і об’єм:

а) гумки; б) тіла неправильної форми?

Сторінка ерудита

Яка кулька важча і чому? Покладемо на різні шальки терезів залізну і дерев’яну кульки однакових розмірів. Терези вийдуть з рівноваги. Шалька із залізною кулькою опуститься, а з дерев’яною підніметься. Отже, залізна кулька важча за дерев’яну. Це пояснюється різною густиною заліза і деревини. Одиниці вимірювання густини - кілограм на метр кубічний (кг/м3) або грам на сантиметр кубічний (г/см3). Щоб обчислити густину, потрібно значення маси тіла поділити на значення його об’єму. Наприклад, знаючи об’єм картоплини (мал. 13), можна обчислити її густину. Для цього картоплину потрібно зважити й виміряну в грамах величину маси поділити на об’єм, тобто на 120 см3.

Запитання і завдання

1. Наведи приклади тіл, що оточують людину: а) природних;

б) рукотворних.

2. Що є зайвим у переліку: заєць, гора, соняшник, щука?

3. За якою ознакою укладено перелік тіл: телевізор, олівець, автомобіль, пенал?

4. Назви відомі тобі характеристики тіл і одиниці їхнього вимірювання.

5. Опиши олівець за таким планом: 1) тіло живої чи неживої природи; 2) належить до природних чи рукотворних тіл; 3) має правильну чи неправильну форму.

Допоможуть дорослі

Виміряй і порівняй зріст членів твоєї родини. Результати вимірювання запиши в зошит.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.