Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Підручник Природознавство 5 клас - Т.В. Коршевнюк - Генеза 2018 рік

РОЗДІЛ 1 ТІЛА. РЕЧОВИНИ ТА ЯВИЩА НАВКОЛО НАС

§ 6. АТОМИ І МОЛЕКУЛИ

Ти вже знаєш, із чого утворені всі тіла. Правильно, з речовин. А із чого складаються речовини?

• «Цеглинки», з яких утворюються речовини

Своєрідним будівельним матеріалом речовин є атоми. Учені довели, що атоми мають дуже малі розміри. Так, у крапці, поставленій на папері графітовим стрижнем олівця, атомів більше, ніж зірок на нічному небі.

Атоми бувають різних видів. Нині відомо понад 100 видів атомів, що відрізняються між собою будовою. Причому атоми одного виду можуть входити до складу різних речовин. Наприклад, одні й ті самі види атомів входять до складу цукру й олії.

Важливо, що атоми одного виду мають однакову будову незалежно від того, до складу якої речовини вони входять.

Кожен вид атомів має свою назву. Її записують з великої літери. До цукру й олії входять три види атомів. Один має назву Карбон, другий - Гідроген, третій - Оксиген.

• Молекули та їхній рух

Атоми можуть сполучатися між собою й утворювати молекули (мал. 20). Багато речовин складаються саме з молекул, наприклад вода, водень, кисень.

Молекула - це найменша частинка речовини, що має Ті властивості.

Схему утворення з атомів Гідрогену та Оксигену молекул води, а з них - речовини та тіла зображено на малюнку 21.

Отже, тепер ти знаєш, що в утворенні молекул беруть участь атоми.

Учені довели, що молекули перебувають у безперервному русі. Коли, малюючи аквареллю, ти промиваєш пензлик у склянці з водою, то вона набуває кольору акварельної фарби. Той самий результат можна отримати, якщо акварельну фарбу помістити на дно склянки з водою і залишити на певний час. Рухаючись, молекули фарби заповнять проміжки між молекулами води, і вода в склянці забарвиться (мал. 22). Це явище дістало назву дифузії.

Мал. 20. Умовне зображення атомів Оксигену, Гідрогену (а) та молекул речовин кисню і водню (б)

Мал. 21. Схема утворення молекул води, а з них - речовини та тіла

Значно швидше дифузія відбувається в газах, адже відстані між молекулами набагато більші. (Пригадай, чи швидко поширюються в повітрі запахи освіжувачів повітря, парфумів тощо.)

У твердих тілах дифузія теж відбувається, але дуже повільно.

Підсумки

ü Речовини утворюються з атомів, розміри яких надзвичайно малі.

ü Молекули - найменші частинки речовини, що мають її властивості. Молекули перебувають у постійному русі.

ü Дифузія - явище проникнення (поширення) частинок однієї речовини між частинками іншої.

Мал. 22. Дифузія в рідинах

Практичне заняття. Дослідження залежності швидкості випаровування рідини від температури та площі поверхні.

Тобі знадобляться дві тарілки, два прозорі стакани, вода. Налий у кожний стакан однакову кількість води. Залиши стакани відкритими, але один постав у холодильник. Через тиждень виміряй і порівняй об’єм води у стаканах. Одержані результати зафіксуй і поясни. Зроби висновок, як температура впливає на випаровування води.

Постав тарілки на освітлене сонцем підвіконня. Налий у кожну з них по дві столові ложки води. Для однієї тарілки зроби тінь. Спостерігай за зменшенням вмісту води в обох тарілках.

Результати спостереження запиши в зошит. У якій з тарілок вода швидше перейшла з рідкого агрегатного стану в газоподібний? Поясни чому.

Запитання і завдання

1. Із чого складаються речовини?

2. Чим подібні атоми одного виду?

3. Що таке молекули і чим вони відрізняються від атомів?

4. Що називають дифузією? Наведи приклади дифузії в природі, побуті.

5*. У склянку з гарячою водою помістили чайну ложку розчинної кави. Крупинки кави розчинились, а вода у склянці стала темно- коричневого кольору. Як можна пояснити це явище?

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.