Підручник Природознавство 5 клас - Т.В. Коршевнюк - Генеза 2018 рік

РОЗДІЛ 1 ТІЛА. РЕЧОВИНИ ТА ЯВИЩА НАВКОЛО НАС

§ 8. ПОНЯТТЯ ПРО ЧИСТІ РЕЧОВИНИ ТА СУМІШІ

Крім поділу речовин на прості та складні, їх поділяють ще на чисті речовини і суміші (мал. 28).

• Чим чиста речовина відрізняється від суміші

Речовину, що не містить домішок інших речовин, називають чистою. У ній містяться лише ті частинки (наприклад, молекули, атоми), з яких вона утворилася. Інших частинок у простій речовині бути не може (мал. 28, а, б). Хай би яким способом одержували чисту речовину, хоч би де у природі вона перебувала, склад її лишається незмінним.

Мал. 28. Схема утворення суміші (в) із чистих речовин (а, б)

Мал. 29. Кухонна сіль - екстра і кам’яна

Слід зазначити, що абсолютно чистих речовин не існує.

У кожній речовині є певна кількість домішок. Наприклад, ти добре знаєш таку речовину, як кухонна сіль. Це тверда речовина білого кольору, солона на смак, розчинна у воді. Кухонна сіль, яку ми купуємо в магазині, продається у пачках з надписами «Сіль екстра» та «Кам’яна сіль» (мал. 29). Достатньо поглянути на вміст кожної сільнички, щоб відразу ж сказати, що в кам’яній солі домішок більше. І це дійсно так, бо екстру добувають додатковим очищенням кам’яної солі від домішок інших речовин. Проте повністю позбутися інших речовин усе одно не вдається.

У природі та побуті значно більше сумішей, аніж чистих речовин. Повітря, ґрунт, граніт, морська вода - усе це приклади природних сумішей.

• Як приготувати суміш

Змішуванням двох чи більше чистих речовин можна приготувати будь-яку суміш (мал. 30). Розглянемо приклад приготування суміші цукру і залізних ошурок. Цукор білого кольору і добре розчиняється у воді. Залізо в порошку темно-сірого кольору, і, напевно, ти знаєш, що воно має властивість притягуватися магнітом.

Змішаємо однакові порції цукру і залізних ошурок. Відтепер це буде суміш цукру і заліза. У ній є структурні частинки двох речовин. Можна брати різні кількості однієї та іншої речовин.

У будь-якому разі це буде суміш цукру і заліза. До їхнього складу входитимуть одні й ті самі складові частинки обох речовин, хоча і в різній кількості.

• Чи зберігають речовини свої властивості у складі суміші

Щоб з’ясувати, чи зберігають речовини свої властивості у складі суміші, виконаємо дослід.

Дослід. Суміш цукру і залізних ошурок висиплемо на аркуш паперу (мал. 30). Піднесемо до суміші магніт. Залізні ошурки притягнуться до магніту, а цукор залишиться на папері. І ми знову побачимо його білий колір. Залізо в складі суміші не втратило своєї властивості притягуватися до магніту. Цукор також зберіг свій білий колір і твердий агрегатний стан. Помістимо цукор у посудину з водою. Він досить швидко розчиниться. Тож і ця властивість цукру збереглася.

Мал. 30. Дослід з розділення суміші цукру і заліза

Так за допомогою досліду ми з’ясували, що в складі суміші цукор і залізо зберегли свої властивості. Отже, у складі будь-яких сумішей речовини зберігають свої властивості.

Використання сумішей

Людина широко використовує суміші в повсякденному житті. Для ремонту приміщень готують суміш цементу і піску. У виробництві скла використовують суміш піску, соди і крейди. Пігулки є сумішшю речовини з лікувальними властивостями й речовини-наповнювача. Напій чай - це суміш, виготовлена з води, цукру й речовин, що надійшли у воду з листків чаю в результаті його заварювання. Йогурт, печиво, соки та інші продукти харчування, різні засоби повсякденного вжитку (наприклад, шампунь, зубна паста) - це теж суміші. У цьому ти легко переконаєшся, коли прочитаєш їхній склад на етикетках цих товарів.

Підсумки

ü Чиста речовина - речовина, що не містить домішок інших речовин.

ü Суміші складаються з кількох чистих речовин, склад сумішей може бути різним.

ü У складі суміші речовини зберігають свої властивості.

ü Суміші можуть перебувати в твердому, рідкому та газуватому агрегатних станах.

ü Існують природні суміші та штучні, які створила людина.

Сторінка природодослідника

Виконай удома дослід. Вплив температури на розчинність повітря у воді.

Для досліду тобі знадобляться скляна посудина й холодна вода.

Набери холодної води в прозору посудину, наприклад стакан, і постав її на сонці чи в теплому місці. Спостерігай, як через деякий час на внутрішній стінці посудини з’являються пухирці. їх доволі багато, і вони густо розташовані. Це пухирці повітря, що перебувало в суміші з водою, а під час нагрівання частково виділилося.

У результаті досліду вдалося з’ясувати, що в холодній воді повітря розчиняється більше, ніж у теплій. Це пояснюється тим, що з підвищенням температури води, розчинність повітря в ній зменшується. Зайве повітря починає виділятися у вигляді пухирців.

Отже, цей дослід доводить, як температура впливає на розчинність повітря у воді.

Сторінка ерудита

Уміст газів, що входять до складу повітря, яке людина вдихає, і повітря, яке вона видихає, істотно відрізняється. Ми дихаємо повітрям, у 100 л якого міститься приблизно 21 л кисню, 0,03 л вуглекислого газу і 79 л азоту. У повітрі, що видихаємо, вміст газів інший: кисню в ньому залишається близько 16 л, вуглекислого газу - 5,03 л, азоту - 79 л. Як бачиш, вміст кисню зменшується, азоту залишається незмінним, а вміст вуглекислого газу збільшується у 167 разів!

Збільшення вмісту вуглекислого газу в повітрі негативно позначається на самопочутті людей. Ось чому так важливо провітрювати приміщення.

Запитання і завдання

1. Дай визначення чистої речовини. Наведи приклади чистих речовин.

2. Чим суміші відрізняються від чистих речовин?

3. Наведи по два приклади рідких, твердих і газуватих сумішей.

4. Чи можна борщ вважати сумішшю? Обґрунтуй свою відповідь.

5. Що тобі відомо про використання сумішей? Відомості про це, вміщені у параграфі, доповни власними прикладами.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити