Підручник Природознавство 5 клас - О. Г. Ярошенко - Світоч 2018 рік

РОЗДІЛ ІІ ВСЕСВІТ

§ 17. Зорі та сузір'я

Вивчення параграфа допоможе вам:

• пояснювати, що таке зоря, розрізняти зорі;

• називати зорі;

• описувати склад міжзоряного простору;

• називати сузір’я зоряного неба.

Які бувають зорі. Зорі — самосвітні розжарені кулі, в яких відбувається перетворення речовини з виділенням великої кількості енергії. Різноманітність зір надзвичайна. Вони відрізняються за температурою, розмірами, кольором, яскравістю та багатьма іншими ознаками. Існують зорі, які одержали назву «карлики». Наше Сонце — також карлик. Зорі, більші за Сонце у десятки разів, називаються гігантами. Існують ще й надгіганти, які більші за Сонце в сотні разів. Зовсім маленькі зорі мають назву нейтронні зорі.

- Пригадайте назви сузір’їв.

Нейтронна зоря

Зорі розрізняють за кольором на блакитні, білі, жовті й червоні. Найвища температура у блакитних зір, а найнижча — у червоних. Сонце — це зоря жовтого кольору.

Учені з’ясували, що основними хімічними елементами, з яких складаються зорі, є Гідроген і Гелій, а інші наявні в дуже малій кількості.

Як і всі тіла у природі, зорі постійно змінюються. Вони «народжуються», «живуть» і «вмирають».

Багато зір, таких як Сонце, сяють уже дуже давно, деякі близькі до затухання. Але існують і молоді зорі.

Класифікація зір за кольором

Зорі — розжарені небесні тіла кулеподібної форми, що випромінюють світло.

З давніх часів зорі допомагали людям віщувати погоду, орієнтуватися у подорожах, здійснювати відлік часу.

Міжзоряний простір. Зорі розташовані одна від одної на великих відстанях. Простір між ними заповнюють розріджений газ, пил, магнітні поля і космічні промені. Хмари міжзоряних газів і пилу називають туманностями (мал. 47). Існує кілька видів туманностей. Якщо в туманності розміщені зорі, то вона світиться. Якщо ж у хмарах газів і пилу зорі відсутні, то туманність називають темною. Газові туманності складаються з водню, гелію, азоту, кисню тощо і мають різноманітний вигляд, за яким і одержали назви, наприклад: Пелікан, Північна Америка, Розетка, Сова, Гантеля. Розміри туманностей величезні — від одного краю до іншого світло йде кілька років. Маленькі, округлої форми туманності отримали назву планетарних, бо за формою подібні до спостережуваних у телескоп дисків планет. Сьогодні відомо понад 1 000 планетарних туманностей.

Мал. 47. Туманності: а — Равлик; б — Метелик

Мал. 48. Велика та Мала Ведмедиці

Мал. 49. Коло зодіакальних сузір ’їв

Сузір’я. Ви, напевно, звернули увагу, що зорі утворюють на небі характерні фігури — сузір’я. Люди вже давно дали їм різні назви. Астрономи поділили небо на 88 сузір’їв. Назви багатьох сузір’їв запозичені зі Стародавньої Греції і пов’язані з персонажами міфів та легенд. Найвідоміше сузір’я, яке ви можете побачити у нашій півкулі, — це Велика Ведмедиця. У ньому сім найбільш помітних зір. Разом вони нагадують великий ківш. Тому Великий Ківш — друга наукова назва сузір’я Великої Ведмедиці. Поблизу Великої Ведмедиці на зоряному небі можна знайти фігуру малого ковша — сузір’я Малої Ведмедиці (мал. 48). Найяскравіша зоря цього сузір’я — Полярна зоря. Вона знаходиться найближче до Північного полюса світу. За її положенням на зоряному небі визначають напрям на Північ.

Сузір’я — ділянка зоряного неба з умовно, але чітко окресленими межами.

Сузір ’я Оріона

Скарбничка знань

Окрім відомих вам уже ліній на небесній сфері, є ще лінія, по якій переміщується Сонце протягом року. її назвали екліптикою (мал. 43, с. 73). Уздовж цієї лінії небесної сфери розташовані зодіакальні сузір’я. Слово «зодіак» у перекладі з грецької означає звір. З давніх часів зодіакальними вважали 12 сузір’їв: Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козоріг, Водолій, Риби (мал. 49, с. 78). Хоча відомо, що екліптика перетинає не 12, а 13 сузір’їв. Тринадцяте сузір’я має назву Змієносець.

Практичне заняття

Визначення найвідоміших сузір’їв на карті зоряного неба

Вам знадобляться: карта зоряного неба.

На цьому занятті ви навчитеся: знаходити найвідоміші сузір’я на карті зоряного неба.

Завдання 1. Знайдіть на карті сузір’я Великої Ведмедиці (Великий Ківш).

Завдання 2. Розшукайте на карті зоряного неба сузір’я Малої Ведмедиці (Малий Ківш).

Завдання 3. Знайдіть на карті зоряного неба сузір’я Дракона. Полічіть кількість найбільш яскравих зір цього сузір’я.

Розгляньте розташування найбільш яскравих зір знайдених сузір’їв. Подумайте, що вони вам нагадують.

Сузір’я Дракона

Запишіть у зошит відомі вам назви сузір’їв.

Станьте дослідниками природи

1. Ознайомтеся з картою зоряного неба. Знайдіть на ній сузір’я Великої та Малої Ведмедиць.

2. Разом із батьками в ясну погоду пізнього вечора вийдіть на вулицю та спробуйте відшукати на зоряному небі вказані вище сузір’я та Полярну зорю.

Перевірка знань

1. Що називають зорею?

2. За якими характеристиками розрізняють зорі?

3. Як людина використовує знання про зорі?

4. Що таке туманність і яких типів вона буває?

5. Дайте визначення сузір’я.

6. Як ви вважаєте, чи може до складу зір входити вода?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити