Підручник Природознавство 5 клас - О. Г. Ярошенко - Світоч 2018 рік

РОЗДІЛ III ЗЕМЛЯ - ПЛАНЕТА СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ

ТЕМА 1 Земля як планета

§ 32. Властивості води

Вивчення параграфа допоможе вам:

• наводити приклади розчинних і нерозчинних речовин, розчинів у природі, використання води людиною;

• дослідити властивості води;

• пояснювати значення води для життя на Землі.

- Пригадайте, які властивості має вода.

Властивості води. Вода — це особлива речовина. Ви вже знаєте, що вона не має кольору, прозора, без запаху і смаку. Рідка вода текуча й не має форми.

Як і всі речовини, під час нагрівання вона розширюється, а під час охолодження стискується. Цікаво, що, замерзаючи (і це властиво тільки їй!), вода знову розширюється. Трапляється, що через це під час сильних морозів лопаються водогінні труби. Коли вода замерзає й перетворюється на лід, вона розширюється і розриває їх. Тому водогін прокладають на глибині, де земля не промерзає.

Вода погано проводить тепло, вона має здатність повільно нагріватися і повільно охолоджуватися. Завдяки цьому мешканцям водойм не загрожує ні надмірне нагрівання влітку, ні сильне охолодження в холодну пору року. Взимку крижаний покрив, що утворюється на водоймах, захищає воду під ним від замерзання. Вода під льодом має постійну температуру +4 °С.

Вода під льодом має плюсову температуру

Вода прозора, не має кольору, запаху і смаку. Під час нагрівання вона розширюється, а під час охолодження стискується. Вода має погану теплопровідність.

Вода — розчинник. Вам уже відомо, що існують розчинні й нерозчинні речовини. Продовжимо їх вивчення.

- Пригадайте, що таке розчинні й нерозчинні речовини.

Практичне заняття

Дослідження розчинності речовин

Завдання 1. Додайте у склянку з водою третину чайної ложки лимонної кислоти і розмішайте. Спостерігайте, що відбуватиметься з частинками кислоти. Вони стають дедалі меншими й незабаром зовсім зникають. Та чи насправді зникла лимонна кислота? Вона не зникла, а розчинилася у воді. Ви отримали суміш води і лимонної кислоти, або розчин. Вода — розчинник, а лимонна кислота — розчинена речовина. Пропустіть розчин крізь паперовий фільтр. На фільтрі нічого не осідає. Розчин вільно пройшов крізь фільтр.

Завдання 2. Наповніть склянку на третину водою. Додайте у воду ложку олії і розмішайте. Спостерігайте, що відбуватиметься з частинками олії. Чи розчинилася вона у воді?

Завдання 3. Проведіть такий самий дослід з глиною. Частинки глини плаватимутьу воді, яка стане від них каламутною. Якщо дати воді постояти, частинки глини осядуть на дно. Якщо воду збовтати, вони піднімуться, а потім знову осядуть. Пропустіть каламутну воду через фільтр. Вода стане чистою, тому що частинки глини залишаться на фільтрі. Можна зробити висновок, що глина не розчиняється у воді.

Завдання 4 (виконайте вдома). Візьміть дві склянки. В одну налийте холодної води, а в іншу — гарячої. У кожну склянку додайте по одній чайній ложці цукру і розмішайте. Спостерігайте, у якій воді частинки цукру швидше розчиняться. Зробіть висновок про вплив температури води на розчинення в ній речовин.

Дослідження розчинності речовин

Якщо частинки речовини у воді стають невидимими і разом з нею проходять крізь фільтр, то ця речовина розчинна. Якщо частинки плавають у воді або осідають на дно, а також затримуються на фільтрі, то ця речовина нерозчинна.

- Наведіть приклади речовин, що легко розчиняються уводі.

Прикладами розчинних речовин є сіль, цукор, лимонна кислота, а нерозчинних — крохмаль, олія, пісок. У природі окремі гірські породи (солі, гіпси, вапняки) під впливом води і наявного в повітрі вуглекислого газу розчиняються. Унаслідок їх розчинення і вимивання під землею виникають порожнини — печери (мал. 96).

Мал. 96. Печера — наслідок дії води-розчинника

У природі не існує абсолютно чистої води без розчинених у ній речовин. Дощова краплина, яка вважається еталоном чистої води, містить десятки неорганічних речовин.

У водах морів і океанів розчинено багато різних речовин. Найбільше ж у морській воді розчинено добре відомої всім кам’яної солі. Вона й надає воді солоного смаку. Отже, морська вода є розчином. Через великий вміст розчинених речовин пити її неможливо. Тому моряки, які вирушають на кораблях у плавання, беруть із собою запас прісної води.

Значення води у природі. У Всесвіті немає іншої речовини, яка б могла замінити воду. Земля — унікальна планета щодо поширеності на ній води. Вода необхідна для життя всього живого. Ви вже знаєте, що без води не можуть рости рослини. Вода розчиняє поживні речовини ґрунту й доставляє їх до стебел, листків, плодів. Опади, випаровування, замерзання, танення і конденсація є частинами нескінченного всепланетного переміщення води із хмар на землю, до океану й назад до хмар. Своїми властивостями вода формує й змінює погоду на Землі. Її колообіг сполучає в одне ціле повітря, суходіл і океани нашої планети та забезпечує обмін енергією між ними.

Дощова краплина

- Пригадайте, як людина використовує воду для своїх потреб.

Гідроелектростанція

Людина використовує воду для пиття. У складі крові вода розносить поживні речовини по всьому організму. Випаровуючись із поверхні шкіри, вона запобігає перегріванню тіла. Так само вода важлива й для тварин. Для деяких із них, наприклад риб, вона — єдине середовище життя.

Вода річкового потоку працює на гідроелектростанціях, виробляючи електроенергію. Вода переносить тепло по трубах, обігріваючи наші будинки. Водними шляхами людина пересувається на човнах. Без води не обходиться жодне виробництво у промисловості. Її використовують для розчинення фарб, виготовлення паперу, випікання хліба тощо. Водою зрошують поля в посушливих районах.

Мал. 97. Вода — джерело естетичної насолоди

Крім того, вода прекрасна сама по собі: від споглядання водного простору моря чи озера або водоспаду людина отримує естетичну насолоду. Це є джерелом натхнення для художників і поетів (мал. 97).

Мінеральні води

Скарбничка знань

Води, що містять підвищену кількість розчинених солей і газів, називають мінеральними. їх використовують із лікувальною метою. Біля мінеральних джерел будують санаторії. Багато таких джерел є і в Україні. Поблизу них виникли курорти Моршина, Трускавця, Миргорода та інших міст.

Перевірка знань

1. Опишіть, які властивості має вода.

2. Чи існує життя на дні водойм узимку? Які властивості води та льоду це зумовлюють?

3. Доведіть, що вода — розчинник.

4. Яке значення має вода у природі й житті людини?

5. Доросла людина щодня випиває й споживає разом з їжею 2 л води. На побутові потреби вона витрачає ще близько 100 л на добу. Обчисліть, скільки води використовує населення Києва протягом тільки однієї доби, якщо кількість мешканців міста становить приблизно 3 млн осіб.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити