Підручник Природознавство 5 клас - О. Г. Ярошенко - Світоч 2018 рік

РОЗДІЛ III ЗЕМЛЯ - ПЛАНЕТА СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ

ТЕМА 2 Планета Земля як середовище життя організмів

§ 39. Пристосування організмів до періодичних змін умов середовища

Вивчення параграфа допоможе вам:

✵ дістати уявлення про періодичні зміни умов середовища;

✵ наводити приклади пристосування організмів до періодичних змін умов середовища.

Періодичні зміни умов середовища. Зміни, що повторюються в навколишньому середовищі через певні проміжки часу (періоди), називають періодичними. У природі нашої країни протягом року змінюються кількість надходження сонячного світла і тепла, температура повітря, опади. Змінюються відповідно пори (сезони) року — весна, літо, осінь, зима. Такі зміни називаються сезонними.

Щодоби відбувається зміна дня і ночі. Такі зміни називаються добовими.

Як ви вже знаєте, сезонні зміни зумовлені рухом Землі навколо Сонця, а добові — навколо своєї осі.

- Пригадайте, за який час Земля здійснює повний оберт навколо своєї осі і навколо Сонця.

Періодичні зміни умов середовища пов’язані з рухом Землі навколо Сонця та навколо своєї осі.

Пристосування рослин до періодичних змін умов середовища. Коли змінюються день і ніч, то відповідно змінюються освітлення, температура

і вологість повітря.

Пристосування рослин до зміни пір року вам добре відомі. Взимку рослини перебувають у стані спокою. їхні корені не поглинають воду, по стеблу не рухаються речовини. Навесні, коли земна поверхня починає більше отримувати від Сонця світла і тепла, змінюються умови середовища — волога, що є у ґрунті, стає доступною

Мал. 127. Листопад

Листопад — дуже важливе пристосування рослин до умов зими. Якби листяні дерева нашої місцевості не скидали на зиму листя, вони загинули б, тому що листя продовжувало б випаровувати воду, в той час як її надходження з мерзлого ґрунту припинилося. Ялина і сосна легко переносять узимку тимчасову нестачу води. Хвоя випаровує її набагато менше, ніж листки листяних дерев.

Великі очі — пристосування нічних птахів

Кажан

Сіра ворона в місті

Мал. 128. Метелики: а — павичеве око; б — білан капустяний; в — бражник березковидний

Сови полюють уночі, тому в них дуже гострий зір і прекрасний слух. Великі й опуклі очі сови вловлюють найслабше світло. Саме тому вона добре бачить не тільки в сутінках, а й у темряві.

Кажани також нічні тварини. Але, на відміну від сов, вони орієнтуються в темряві за допомогою власних звукових сигналів. Це є пристосування кажанів до нічного способу життя.

Пристосуваннями тварин до добових змін умов середовища є різна активність удень і вночі.

Метелики павичеве око і білан капустяний активні вдень, а бражник березковидний — уночі (мал. 128). Денні метелики мають яскраве забарвлення та добре розвинений зір, а в нічних забарвлення невиразне і розвинений нюх.

Журавлі, лелеки, солов’ї восени відлітають на зимівлю в тепліші краї, а навесні знову повертаються. Тому їх називають перелітними птахами (мал. 129, а). Так вони пристосувалися до періодичних змін пір року на нашій території. Адже з настанням зими кількість насіння і плодів, комах, дрібних тварин, якими живляться птахи, зменшується. Птахів, що залишаються зимувати, називають осілими. Вони теж пристосувалися до сезонних змін. Під шкірою в них накопичується шар жиру, який захищає від холоду й слугує запасом поживних речовин. Ворони, галки, сороки, граки восени перебираються ближче до людських осель.

Крім птахів, у холодну пору року від недостатньої кількості корму потерпають і звірі. Щоб пережити цей несприятливий період, тварини мають різні пристосування. їжак, борсук з осені до весни перебувають в облаштованих норах (мал. 129, б), а бурий ведмідь — у барлозі. У цей час вони не живляться і не рухаються, їхнє дихання уповільнюється. Такий стан називається сплячкою. Запаси жиру, накопичені цими тваринами восени, забезпечують їх існування упродовж кількох зимових місяців.

Мал. 129. Пристосування тварин до зими:

а — переліт журавлів; б — сплячка борсука

Ящірки і жаби взимку перебувають у стані заціпеніння. Подібний стан властивий і комахам. Ви, напевно, бачили між віконними рамами заціпенілих мух і комарів. Вони перебувають у такому стані до весни, а потім «оживають» — починають рухатись у пошуках їжі.

Узимку хутро лисиці густішає — до літнього хутра додається зимовий підшерсток. У пір’яному покриві птахів розвивається пуховий прошарок. Між ворсинками підшерстку та пуху затримується повітря. Воно захищає тіло тварин від переохолодження.

У зайців хутро не лише густішає, а й змінюється його забарвлення. Взимку заєць-біляк стає білим, лише кінчики вух залишаються чорними (мал. 130). Біле хутро дає змогу зайцю залишатися на снігу непоміченим вовками і лисицями.

Мал. 130. Заєць-біляк: а — влітку; б — взимку

Пристосуванням тварин до сезонних змін умов середовища є сплячка, переліт птахів, накопичення під шкірою жиру, поява підшерстку і пуху, зміна забарвлення тощо.

Скарбничка знань

Людина навчилася впливати на природні пристосування організмів до сезонних змін середовища. Завдяки штучному освітленню, вчасному підживленню та поливу, підтримці температури, сприятливої для росту і розвитку рослин, урожай у теплицях отримують весь рік.

Мал. 131. Годівниці для птахів: а — з пластикової пляшки; б — з фанери

Домашні кури взимку певний період яєць не несуть. Це пов’язано з пристосуванням до сезонних змін у природі. Але на птахофермах узимку штучним освітленням подовжують світловий день, і кури несуть яйця цілий рік.

Будьте захисниками природи

Узимку птахи можуть загинути не від холоду, а від голоду. Щоб уберегти їх від голодної смерті, потрібне підгодовування. Завчасно зробіть годівниці із пластикових пляшок, пакетів із-під молока чи кефіру або з фанери (мал. 131). Розвісьте їх на деревах біля школи чи свого будинку. Не забувайте зранку або увечері насипати трохи корму, щоб птахи звикли до місця годування. Найкращий корм для птахів — насіння соняшника (частину його слід розчавити), проса, льону, а також крихти білого хліба. Синиці й дятли полюбляють сире несолоне сало.

Перевірка знань

1. Чому в природі відбуваються сезонні та добові зміни?

2. Як тварини пристосовуються до змін умов середовища упродовж доби?

3. Які пристосування до зміни пір року мають рослини?

4. Як пристосовуються до холодної пори року тварини?

5. З додаткових джерел дізнайтесь про інші приклади пристосувань організмів до періодичних змін умов середовища.

6. Напишіть у зошиті, які зміни відбуваються у рослин і тварин вашої місцевості в різні пори року.

Пори року

Зміни

у рослин

у тварин

ВеснаЛіто
Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити