ПРИРОДОЗНАВСТВО 6 КЛАС

Природні та штучні системи в середовищі життя людини


Тема 2. Природні та штучні екосистеми


§10. ЕКОСИСТЕМИ РІДНОГО КРАЮ


Найпоширеніші природні екосистеми в Україні - це ліс, степ, прісні водойми - озеро і річка.

З чого складається екосистема лісу

Характерною ознакою, за якою ліс відрізняється від інших екосистем, є те, що на його території росте багато дерев і чагарників. Це позначається на інших рослинах, а також на тваринах - мешканцях лісу.

Ліс можна порівняти з кількаповерховим будинком, де кожен із «поверхів» утворюють певні рослини і населяють тварини. На кожному «поверсі», що має назву ярус, різне освітлення, а тому й різні мешканці.

Верхній ярус лісу утворюють найвищі дерева. Це переважно дуб, сосна, ялина, граб, клен, липа, ясен, береза, осика. «Поверхом» нижче ростуть чагарники - ліщина, глід, черемха, бузина, терен, шипшина, вовче лико та інші.

Крони дерев верхніх ярусів лісу і гілля чагарників затуляють сонячне світло трав’янистим рослинам. Тому їх у лісі зазвичай небагато. Густу траву можна побачити лише на відкритих галявинах. Лісові трав’янисті рослини мають здебільшого широкі листки, як-от: жовтець (мал. 56), конвалія, барвінок, плющ, лісові суниці, орляк, квасениця та інші. Це допомагає їм вбирати якомога більше сонячної енергії в умовах постійного затінення. Ранньовесняні рослини — підсніжник, проліска, ряст, анемона жовтецева - встигають прорости та відцвісти раніше, ніж на деревах розпуститься листя. Трав’янисті рослини утворюють окремий ярус лісу. Найнижчий ярус лісу складається з мохів і лишайників (мал. 57).


Мал. 56 Жовтець


Мал. 57. Яруси лісу: 1 - дерева; 2 - чагарники; З - трав’янисті рослини; 4 - мохи

У лісі мешкають дика свиня, ведмідь, лось, олень, вовк, лисиця, білка, куниця, козуля, заєць, їжак, миша лісова, гадюка, різні птахи і комахи, дощові черв’яки й інші тварини. Як бачите, тваринний світ лісу багатий (мал. 58). Тож і ланцюги живлення тут досить різноманітні.

Мал. 58. Мешканці лісу: 1 - олень; 2 - лисиця; 3 - горлиця; 4 - мурашки; 5 - вовк; 6 - заєць

Наша держава дбає про збереження та примноження лісів й інших природних екосистем. Для цього створюють заповідники. Заповідний - означає «той, що охороняється законом». На території заповідника не дозволяють полювати на звірів і птахів, зводити будівлі, рубати дерева, розорювати землі, прокладати великі дороги тощо. Найбільше заповідних лісів в Українських Карпатах та Кримських горах.

Степ як природна екосистема

На відміну від лісу, в екосистемі степу трапляються лише поодинокі дерева. Це рівнинна територія, вкрита трав’янистою рослинністю. Літо в степу посушливе, дмуть часті вітри, опадів випадає мало. Серед рослин переважають багаторічні трави. Вони розмножуються насінням, а також вегетативно - за допомогою органів, що зимують у ґрунті.

Для рослин степу найсприятливішою порою року є весна, коли в ґрунті ще достатньо вологи від талого снігу. Тоді й буяє різнотрав’я степу. Жовті зірочки, бузкові дзвоники, фіолетові квітки шавлії, ніжно-блакитні гіацинти, полум’яні маки - степ нагадує барвистий килим. Проте із середини літа починається посуха, трава вигорає, землю висушують суховії. До таких умов добре пристосувалися посухостійкі рослини: житняк, тонконіг, будяк, пижмо, типчак, полин, ковила, миколайчики, перекотиполе. Вони невисокі, мають дрібні листочки (мал. 59).

Зрідка степ перетинають річка чи балка, поблизу яких багата рослинність, трапляються дерева і кущі.

Мал. 59. Рослини степу: 1 - ковила; 2 - цикорій; З - будяк; 4 - маки; 5 - перекотиполе

Серед тварин у степу поширені степовий заєць, бабак, ховрах, лисиця-корсак, тхір, тушканчик, кріт, землерийка, сліпак, різні види мишей, степовий орел, жайворонок, перепілка, степова гадюка, прудка ящірка і багато комах (мал. 60). Вони теж пристосувалися до життя в умовах степу. Через спеку більшість із них удень переховуються в норах або інших схованках, а на пошуки їжі вирушають уночі.

Мал. 60. Тварини степу: 1 - журавлі; 2 - ховрах; 3 - тушканчик; 4 - миша-маля; 5 - бабаки; 6 - хом’як; 7- заєць

Степи в Україні поступаються площею лісам. З роками їх стає все менше і менше. Це тому, що люди розорюють степи, перетворюючи на поля і сади, споруджують у степах будівлі, прокладають дороги. Куточки незайманого степу збереглися лише на території таких заповідників: Український степовий, Луганський, Асканія-Нова, Єланецький степ.

Озеро та річка як приклади природних водних екосистем

Пригадайте, що називають озером і річкою та що впливає на рослинний і тваринний світ водойм.

Важливим чинником для екосистеми озера чи річки є світло. У водоймах найбільше світла проникає у верхні шари. До того ж там найтепліше і найбільший вміст кисню, тому й найбагатший рослинний світ. Рослини прісних водойм досить різноманітні. Тут ростуть очерет, нижня частина якого перебуває у воді, а верхня - над водою; латаття біле і глечики жовті, листки яких плавають на поверхні води (пригадайте особливості розташування на їхніх листках продихів), і маленька ряска. Навколо озера поблизу води ростуть вологолюбні калюжниця, аїр, осока (мал. 61). Є рослини, що повністю ростуть під водою - це здебільшого водорості.

Мал. 61. Рослини прісних водойм: 1 - півники болотні; 2 - пухирник; З - осока; 4 - ряска; 5 - латаття біле; 6 - глечики жовті; 7 - аїр

Типовими мешканцями мілководної частини озера є жаба, рак, молюски ставковик і жабурниця, водомірка, жук-плавунець, личинки бабок і комарів та інших комах. У товщі води в завислому стані переміщується безліч дуже дрібних рослинних і тваринних організмів. їхня спільна назва - планктон. Ним живляться пуголовки, мальки риб та деякі дорослі риби, як-от карась і короп. У водоймах поширені й хижі риби - щука та окунь (мал. 62).

На території Волині у Шацькому національному природному парку є 22 озера, серед них Світязь та Піщане - найбільші прісні озера України.

Мал. 62. Тварини прісних водойм: 1 - жаба; 2 - рибалочка;

3 - лебідь; 4 - бобер; 5 - водомірка; 6 - щука;

Річка як природна екосистема багато в чому подібна до озера за складом рослинних і тваринних організмів та ланцюгами живлення. Проте має і свої особливості. На відміну від озера вода у річці постійно тече, тобто переміщується. Тому тварини змушені утримуватись у потоці води, інакше їх зноситиме течією. Також тваринам доводиться більше рухатися, щоб отримати корм. Пригадайте, які ви знаєте річки України.

У природних екосистемах - водоймах - склалися різноманітні ланцюги живлення.

 Підсумки

о Ліс, степ, озеро, річка - природні екосистеми.

о Кожну природну екосистему населяють характерні для неї рослинні та тваринні організми, між якими є певні взаємозв’язки.

Сторінка природодослідника

Виконайте завдання. З’ясуйте, які рослини і тварини населяють кожний ярус лісу.

Дія 1. Уважно розгляньте малюнок 57, а також прочитайте у додатковій літературі інформацію про ліс та його мешканців.

Дія 2. Використовуючи одержану інформацію, заповніть таблицю.

Ярус

Рослини

Тварини

ДеревКущівТравМохів і лишайниківСторінка ерудита

На дні прісної водойми дуже мало світла і кисню. Проте саме до таких умов пристосувалися молюски жабурниці, або беззубки (мал. 63). Вони ведуть малорухливий спосіб життя. Чим живляться та як дихають ці тварини? Як і риби, жабурниці мають зябра, за допомогою яких отримують розчинений у воді кисень. Живляться ці молюски рештками відмерлих організмів, які потрапляють до їхніх органів травлення разом з водою. Тож жабурниці беруть участь в очищенні води і є справжніми «санітарами водойм».

Мал. 63. Молюск жабурниця

Ніжне тіло тварини надійно захищає панцир - черепашка. Вона росте разом з молюском. На ній, як і на стовбурі дерева, видно річні кільця.

Перевірте свої знання

1. Як рослини лісу пристосувалися до різних умов освітлення? Розкрийте це на прикладах. 2. Які із розглянутих екосистем є у ватній місцевості? Підготуйте розповідь про рослини і тварин цих екосистем. 3. Наведіть приклади ланцюгів живлення в екосистемі: а) лісу;

б) степу; в) озера; г) річки. 4*. Спрогнозуйте, що станеться, якщо у запропонованих вами ланцюгах живлення зникне якась ланка.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити