ПРИРОДОЗНАВСТВО 6 КЛАС

Природні та штучні системи в середовищі життя людини


Тема 2. Природні та штучні екосистеми


§11. ҐРУНТ, СКЛАД ҐРУНТУ


Пригадайте, як вода, вітер, зміна температури та життєдіяльність організмів руйнують гірські породи, перетворюючи їх на ґрунт. Саме ґрунт забезпечує існування більшості рослин, багатьох тварин та інших живих організмів.

Як вам відомо, ґрунт - це верхній пухкий родючий шар землі, де ростуть рослини, мешкають тварини та інші організми. Його товщина неоднакова у різних куточках нашої планети — від кількох сантиметрів до двох метрів.

Із чого складається ґрунт

Складовими частинами ґрунту є: вода та розчинені в ній неорганічні речовини; органічні речовини - так званий перегній, або гумус, який надає ґрунтам темного забарвлення; пісок і глина; повітря (див. схему).

Переконатися в цьому вам допоможе практична робота, завдання до якої вміщено наприкінці параграфа в рубриці «Сторінка природодослідника».

Різноманітність грунтів України

У різних областях України, не говорячи про різні країни світу, вміст поживних речовин та інших складових частин у ґрунті різний. Це зумовлює різноманітність ґрунтів.

В Україні поширені чорноземи, піщані, глинисті, каштанові, підзолисті, сірі лісові ґрунти. Найкраще рослини ростуть на чорноземах. Ці ґрунти багаті на органічні речовини, вміст яких може сягати 20 %. Темного забарвлення, як ми вже згадували, їм надає гумус, або перегній (мал 64, 1). Саме він забезпечує високу родючість цих ґрунтів. На вигляд чорноземи грудкувато-зернисті, в них добре проникають вода і повітря (мал. 64, 2). Для підживлення ґрунту також використовують торф. Це суцільна маса, що утворюється на болотах. Складається вона з напіврозкладених рослинних решток, піску та глини (мал. 65).

Мал. 64. Перегній (1); чорнозем (2)

Мал. 65. Торф - родючий додаток до ґрунту

У складі піщаних ґрунтів, як свідчить їхня назва, переважає пісок. Особливістю піщаних ґрунтів є те, що вода легко проходить через такий ґрунт, тобто не затримується у верхньому його шарі. Через це кореням рослин не вистачає вологи. Гумусу в піщаних ґрунтах значно менше, ніж у чорноземах, тому вони малородючі.

Глинисті ґрунти (зробіть висновок про походження їх назви), навпаки, мають достатній запас поживних речовин. Але зволожена дощем глина зліплює складові ґрунту, від чого він стає щільним. Якщо ця властивість глини корисна у гончарстві (виготовлення глиняного посуду тощо), то ґрунтам вона шкодить. Після дощу глинисті ґрунти, на відміну від піщаних, сохнуть повільно, на них надовго лишаються калюжі, що погіршує надходження до ґрунту повітря. Це утруднює їхній обробіток.

Підзолисті ґрунти за кольором нагадують попіл. Вони мають незначний вміст гумусу (1-3 %), достатньо зволожені.

Сірі лісові ґрунти багатші на поживні речовини, ніж підзолисті.

Каштанові ґрунти назвали так через коричневий колір. Загалом вони здатні забезпечувати рослини поживними речовинами. Але через те, що ці ґрунти розташовані в посушливих районах, без додаткового зволоження (поливу) високих урожаїв зібрати на них не вдається.

Про солончакові ґрунти також говорить їхня назва. В них підвищений вміст солей. Не всім рослинам це до вподоби. Тому на таких ґрунтах рослинність бідніша, ніж на чорноземах.

Підсумки

 Ґрунт - верхній родючий шар Землі, що забезпечує рослини водою, необхідними поживними речовинами та повітрям.

Гумус, або перегній, - органічна складова ґрунту.

Пісок, глина, повітря, вода, деякі солі - неорганічна складова ґрунту.

У різних ґрунтах міститься різна кількість неорганічних та органічних речовин. Тому ґрунти поділяють на чорноземні, піщані, глинисті, підзолисті, сірі лісові, каштанові, солончакові та інші. Найцінніші ґрунти - чорноземні.

Сторінка природодослідника

Виконайте практичну роботу на тему: «Дослідження складу та властивостей ґрунту». Для цього вам знадобляться: ґрунт, невисока металева банка, спиртівка, сірники, вода, склянка, лійка, фільтр, скляна пластинка, закріплена в тримачі (тримач можна замінити прищіпкою для білизни), кахельна плитка світлого кольору.

Дослід 1. Виявлення у складі ґрунту води.

У металеву банку насипте дві ложки ґрунту і прожарте його на спиртівці. Потримайте над отвором банки закріплену в тримачі суху скляну пластинку до появи на ній крапель води. Чому вони з’явилися?

Дослід 2. Виявлення у складі ґрунту гумусу.

Припиніть тримати над банкою скляну пластинку, але продовжуйте прожарювати ґрунт (мал. 66,1). Ви побачите, як над отвором банки з’явиться легкий димок, відчуєте специфічний запах. Після зникнення димку і запаху прожарювання можна припинити, оскільки гумусу в ґрунті не залишилось.

Після нетривалого охолодження прожарений ґрунт з банки обережно перенесіть на кахельну плитку. Поряд із ним насипте приблизно таку саму кількість непрожареного ґрунту і порівняйте їхні кольори. Як змінився колір ґрунту після прожарювання? Поясніть, чому.

Дослід 3. Виявлення у складі ґрунту піску і глини.

У склянку, наповнену до половини водою, покладіть прожарений ґрунт і ретельно перемішайте. Спостерігайте, як пісок осідатиме на дно склянки, а вода помутніє від часточок глини. Через деякий час після відстоювання вміст склянки розділиться на три шари: внизу буде важкий пісок, посередині - каламутний шар із завислих часточок глини, а зверху - прозорий шар води (мал. 66, 2).

Мал. 66. Визначення складу ґрунту

Дослід 4. Виявлення у складі ґрунту розчинених неорганічних речовин.

Відфільтруйте небагато води з попередньої суміші. Помістіть 5-7 крапель фільтрату на скло і почекайте, поки він випарується. Залишок на склі складатиметься з неорганічних речовин ґрунту, що містились у ньому. Якого вони кольору?

Дослід 5. Виявлення у складі ґрунту повітря.

Насипте дві столові ложки ґрунту у склянку й одразу заповніть її до половини водою (мал. 66, 3). Спостерігайте за тим, що відбувається. Чи вдалося вам побачити, як із ґрунту виділяються бульбашки повітря?

Отже, тепер ви самі дослідили, із чого складається ґрунт.

Сторінка ерудита                                                     

У тепличних господарствах рослини часто вирощують без ґрунту. Як таке можливе? Ґрунт замінюють щебенем, піском і гравієм (для закріплення коренів рослин). Щілини між ними заповнюють водним розчином неорганічних речовин, необхідних для живлення рослин. Працівники теплиць стежать за тим, щоб поживних речовин завжди було достатньо. Вони додатково створюють сприятливі умови щодо освітлення і тепла. Рослини добре ростуть, дають високі врожаї, які збирають по кілька разів на рік.

Перевірте свої знання

1. Пригадайте, що таке ґрунт, як він утворюється та яку роль відіграє в живій природі. 2. Із чого складаються ґрунти? Якими дослідами це можна довести? 3. Назвіть найпоширеніші в Україні типи ґрунтів. Дізнайтеся, які з них переважають у вашій місцевості. 4*. Під час практичної роботи ви виконали п’ять дослідів. Фізичні чи хімічні явища відбувалися в кожному з них?


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити