ПРИРОДОЗНАВСТВО 6 КЛАС

Природні та штучні системи в середовищі життя людини


Тема 1. Організм як жива система


§ 1. ОРГАНИ РОСЛИН


Життя людини нерозривно пов’язане з рослинами. З давніх-давен вони харчують, одягають, зігрівають її.

Світ рослин надзвичайно різноманітний і багатий (мал. 8). Так, у водоймах мешкають водорості. У вологих місцях ростуть хвощі, папороті, мохи. У лісах багато хвойних рослин (як- от: сосна, ялина). їхні листки - це голчаста хвоя. Але найпоширенішими і найрізноманітнішими є квіткові рослини.

Мал. 8. Різноманітний світ рослин: 1 - водорості; 2 - хвощ; З - папороть; 4 - мох; 5, 6 - квіткові рослини;

7 - хвойна рослина

Розглянемо органи квіткової рослини. До них належить корінь, пагін, що складається зі стебла і листків, а також квітка і плід.

Навіщо рослині корінь

Корінь - це здебільшого підземний орган рослини. Він, наче якір, надійно закріплює її у ґрунті. В одних рослин (квасолі, соняшника, вишні) є головний корінь, що нагадує стрижень. Від нього відходять менші бічні корені, а від них у певній частині кореня - маленькі й тоненькі кореневі волоски (мал. 9). В інших рослин, як-от у пшениці, часнику чи кукурудзи, головний корінь малопомітний або його взагалі немає, проте багато майже однакових за розмірами додаткових коренів (мал. 10).

Мал. 9. Корінь з кореневими волосками

Мал. 10. Різні види коренів

Головне призначення кореня - забезпечувати рослину водою з розчиненими в ній неорганічними речовинами. Тому теплої пори року корінь невтомно поглинає воду з ґрунту. Взимку, коли ґрунт замерзає і рослина скидає листки, корінь «відпочиває».

Стебло — опора і «транспортний засіб» рослини

Стебло - це здебільшого надземний орган рослини, до якого прикріплюються листки і квітки. Саме стеблом рухається до них від кореня вода з розчиненими поживними речовинами. Водночас у стеблі відбувається рух у зворотному напрямку: поживні речовини, утворені в листку, прямують до кореня.

Залежно від будови й розмірів стебла рослини поділяють на дерева, кущі і трав’янисті рослини (мал. 11). Потовщене стебло дерев називають стовбуром. Гілки, що відходять від нього, утворюють крону дерева. Тож стебло дійсно є опорою і «транспортним засобом» рослини.

Мал. 11. Дерево (1), кущ (2), трав’яниста рослина (3)

«Багатоликий» листок

Зазвичай листок має зелене забарвлення, якого йому надає речовина хлорофіл, що міститься в цитоплазмі клітин. Восени хлорофіл руйнується і листки набувають жовто-багряних кольорів. Листок - неперевершена природна «хімічна лабораторія». В ньому рослини за допомогою хлорофілу і сонячного світла з води та вуглекислого газу утворюють життєво необхідні органічні речовини.

Більшість листків має листкову пластинку і черешок (мал. 12).

Мал. 12. Різні види листків (а); основні частини листка (б): 1 - листкова пластинка; 2 - черешок

Придивившись до листкової пластинки, можна побачити сітку жилок. По них у листок надходить вода й відводяться утворені в листку органічні речовини. А ще жилки створюють міцний каркас, який витримує натиск вітру і не дає йому пошматувати листки.

Через листок рослина також випаровує воду. Для чого вона це робить? По-перше, оберігає свій організм від перегрівання, по-друге, видаляє надлишок води. Тому спекотного літнього дня лише в затінку дерев можна відчути приємну прохолоду.

Призначення квітки

Квітка - важливий орган у житті рослини. Завдяки квітці відбувається розмноження, тобто збільшення чисельності організмів.

Квітки дуже різноманітні за формою. У багатьох із них є квітконіжка, що переходить у квітколоже (мал. 13,1, 2). З назви зрозуміло, що квітколоже - це та частина рослини, на якій розміщена, «лежить» квітка.

Спільними у будові квіток багатьох рослин є зазвичай такі частини: чашолистки, пелюстки, тичинки, маточка (мал. 1З, 3-6)

Мал. 13. Будова квітки та різні форми квіток

Чашолистки утворюють зовнішні покриви квітки. Вони здебільшого зеленого кольору, схожі на листки. Ніжні різнокольорові пелюстки розташовані за ними і призначені приваблювати комах. У центрі квітки розміщуються тичинки і маточка. Саме вони є головними у розмноженні рослин. Так, у пиляках тичинок утворюється пилок. Він містить чоловічі статеві клітини. У маточці дозріває жіноча статева клітина. В одних рослин квітки розміщені поодиноко (пригадайте тюльпан, шипшину, яблуню), в інших - зібрані в суцвіття (мал. 14).

Мал. 14. Різні суцвіття

Отже, кожен орган у рослинному організмі має своє призначення, тобто виконує певну функцію.

 Підсумки

о Органами рослини є корінь, пагін, що складається зі стебла та листків, квітка і плід.

о Корінь постачає рослині воду й неорганічні речовини,

о   Стебло забезпечує рух води з поживними речовинами, взаємозв’язок між органами рослини.

о   У листку утворюються органічні речовини, через нього також із рослини випаровується вода,

о   Квітка виконує функцію розмноження.

Сторінка природодослідника

Виконайте практичну роботу на тему: «Ознайомлення з будовою рослин».

Для цього вам знадобляться живі трав’янисті рослини (бажано квітучі) або гербарні зразки різних рослин.

Розгляньте рослини, знайдіть у них корінь, стебло, листок і   квітку. Порівняйте форму та розміри органів розглянутих рослин. Опишіть рослини, зазначивши:

   1)  простежується чи ні головний корінь;

   2)  трав’янистим чи дерев’янистим є стебло рослини;

3) форму листкової пластинки (округла, овальна, видовжена, серцеподібна, зубчаста по краях тощо);

4) якого кольору пелюстки, квітки поодинокі чи зібрані в суцвіття.

Зробіть висновок про наявність у цілісній системі рослинного організму окремих складових частин та про їх різноманітність.

Сторінка ерудита

У деяких рослин окремі органи видозмінені через додаткові функції, які вони виконують. Так, корінь може не лише поглинати воду та розчинені в ній неорганічні речовини, а й запасати органічні речовини, утворені в листку. Від цього він стає потовщений, м’ясистий. У моркви, буряка, петрушки такий корінь має назву коренеплоду. У жоржин потовщуються бічні корені, утворюючи кореневі бульби.

Прикладом видозміни стебла є бульби картоплі, кореневище пирію, цибулина нарциса (мал. 115). У цих рослин видозміни позначилися на формі й місці розташування стебла.

Мал. 15. Видозміни стебла: 1 - бульби; 2 - кореневище; 3- цибулина

Наземна частина стебла може вкорочуватися. Тоді листки розташовуються близько один до одного, як у качані капусти.

Перевірте свої знання

1. Назвіть органи рослинного організму. 2. Які функції виконують: а) корінь; б) стебло; в) листок; г) квітка? 3. Наведіть приклади різноманітних: а) коренів; б) листків; в) квіток. 4*. Як можуть видозмінюватися окремі органи рослин? Поясніть, яке це має значення для рослини й людини.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити