ПРИРОДОЗНАВСТВО 6 КЛАС

Тема 2 ПРИРОДНІ ТА ШТУЧНІ ЕКОСИСТЕМИ


§ 15. ДОСЛІДЖУЄМО СКЛАД І ВЛАСТИВОСТІ ҐРУНТУ


Практична робота № 4

Мета: навчитися визначати склад та властивості ґрунту. Прилади і матеріали: терези з важками, фільтр, спиртівка, 3 склянки, випарна чашка, бляшана баночка з отворами у дні, тарілка, скляна паличка для розмішування суміші, шматок скла, близько 100 г ґрунту (доцільно взяти його з власної ділянки).

1.   Зважте 100 г ґрунту і потримайте його у випарній чашці на вогні. Помішуйте час від часу ґрунт скляною паличкою, розмістивши над ґрунтом скло. Що помічаєте на ньому?

Зважте висушений ґрунт. На скільки грамів він став легший? Скільки води містилося в ґрунті?

2.   Продовжуйте прожарювати висушений ґрунт у випарній чашці, помішуючи його. Ґрунт став світлим. Чому? Зважте його знову. Визначте, скільки гумусу було в ґрунті. А скільки гумусу містять зразки ґрунту, з якими працюють ваші товариші?

3.   Висипте прожарену масу ґрунту в склянку і налийте води. Розмішайте. Як тільки помітите, що пісок осів на дно, злийте рідину в іншу склянку. Почекайте, поки на дно осяде глина.

Невелику кількість води відфільтруйте в третю склянку, капніть 2—3 краплини на скло і потримайте над вогнем. Коли вода випарується, на склі залишиться білуватий наліт. Це мінеральні солі, що містяться в розчині ґрунту.

4.   Глину та пісок, що осіли на дно, висушіть у випарній чашці і зважте. Скільки глини і піску міститься в досліджуваному ґрунті?

У висновку напишіть, скільки грамів кожної складової ґрунту міститься в досліджуваному зразку. Яким загальним законом ви користувалися, визначаючи склад ґрунту?

5.   Наберіть сухого ґрунту в бляшану баночку з отворами у дні. Налийте в тарілку води і поставте в неї баночку. Через деякий час ґрунт у баночці стане мокрим. Чому? Яке явище спостерігається?

1.3 чого складається ґрунт? 2. Що таке гумус? Поясни, як він утворюється.

? 1. Яким чином можна застосовувати вміння визначати склад ґрунту?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити