ПРИРОДОЗНАВСТВО 6 КЛАС

Тема З РУКОТВОРНІ СИСТЕМИ


§ 21. ВИМІРЮВАННЯ СИЛИ


Практична робота № 6

Мета: спостереження дії сил та їх вимірювання.

Прилади та матеріали: динамометр, тягарці, вода в склянці, аркуш картону, наждачний папір, канцелярські кнопки, дерев’яні бруски.

Мал. 84. Прояв сили пружності

Мал. 85. Дія виштовхувальної сили

Хід роботи

1.    До динамометра причепіть тягарець. Простежте, до якої поділки розтяглася пружина динамометра (мал. 85,1). Підставте під тягарець склянку з водою так, щоб він занурився у воду. Як змінився розтяг пружини (мал. 85, 2)1 Чому він змінився?

2.    Зробіть «гору» (похилу площину), поклавши похило аркуш картону на якусь підставку. На вершину «гори» покладіть дерев’яний брусок і відпустіть його. Що спостерігаєте (мал. 86, 1)1 Чи швидко брусок з’їхав униз? Яка сила змусила брусок рухатися? Прикріпіть брусок до динамометра і витягніть його до вершини гори. Яку силу ви приклали?

3.    До картону кнопками прикріпіть наждачний папір. Знову покладіть брусок на вершині «гори» і відпустіть.Мал. 86. 1 — рух бруска по похилій площині під дією сил земного тяжіння і тертя; 2 — сила тертя залежить від властивостей поверхні тіл, що труться

Яка сила заважає бруску рухатися вниз? Чому ця сила виникає? Яку силу ви маєте прикласти, щоб витягти прикріплений до динамометра брусок на «гору»?

4.   Зробіть висновок про результати дослідження.

1. Назви сили, дію яких ви спостерігали під час виконання практичної роботи. 2. Прояв яких сил можна спостерігати у природі? 3. Наведи приклади одночасного прояву дії сили тяжіння та виштовхувальної сили, сили тяжіння та тертя.

? 1. Чому собака-водолаз легко переміщає людину у воді, а на березі не може навіть зрушити її з місця?

1. Чому ви прикладали більшу силу, коли тягли брусок по наждачному паперу? 2. Яка сила приводить розтягнуту пружину у попередній стан (мал. 84)? 3. Чи перебували ви коли-небудь у стані невагомості, тобто не тиснули на опору або підвіс?


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити