ПРИРОДОЗНАВСТВО 6 КЛАС

ВСТУП

 

ПРИРОДНІ ТА ШТУЧНІ СИСТЕМИ В СЕРЕДОВИЩІ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ

 

§ 3. СИСТЕМИ В ДОВКІЛЛІ

 

Урок серед природи

Мета уроку: ознайомитися з природними і штучними системами в довкіллі, їх структурою, зовнішніми зв’язками. Прилади і матеріали: олівець, блокнот, лупа, бінокль.

Хід уроку

1. Погляньте навкруги. Які природні і штучні системи знаходяться навколо вас? Які взаємозв’язки між ними можете вказати?

Мал. 15. Природні системи для вивчення на уроці серед природи:

1 — дерева; 2 — мурашник

 

2.    Розгляньте дерева, кущі і трав’янисті рослини, що ростуть на подвір’ї школи (мал. 15, 1). Схематично зобразіть їх структуру, визначте спільне і відмінне в структурі зображених вами рослин.

3.    Спробуйте назвати системи, що зустрічаються на екологічній стежці або на шляху до берега річки чи узлісся. Класифікуйте їх за вибраною вами основою (системи живої і неживої природи, природні й штучні тощо).

4.    Вкажіть об’єкти довкілля, що не входять до якої-небудь системи, якщо вам вдасться такі відшукати.

5.    Спробуйте знайти мурашник (мал. 15, 2). Охарактеризуйте його як систему.

6.    Зробіть висновки про різноманітність природних і штучних систем у довкіллі, про взаємозв’язки систем (мал. 15; 16). Виконайте схематичні малюнки до висновків.

7.    Складіть за народними прикметами (подані наприкінці підручника) прогноз погоди на зиму.

Оберіть природну або рукотворну систему із розглянутих на уроці серед природи. Змоделюйте її будову, внутрішні й зовнішні зв’язки.

Чому необхідно вивчати системи не тільки в класі, а й на уроках серед природи?

Мал. 16. Ці штучні системи ви можете зустріти на уроці серед природи:

1 — будівля школи; 2 — автомобіль





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити