Фізика 7 клас

Розділ 1. ПОЧИНАЄМО ВИВЧЕННЯ ФІЗИКИ

 

§1. ФІЗИКА - НАУКА ПРО ПРИРОДУ

 

1. ФІЗИЧНІ ТІЛА

Фізика вивчає фізичні тіла та фізичні явища.

Почнемо з розповіді про фізичні тіла.

«Тіло» — одне з багатьох слів, що часто вживають як у повсякденному житті, так і в науці. Але значення цього слова різні. У повсякденному житті «тілом» називають зазвичай тіло живої істоти. У науці ж фізичним тілом, або просто тілом, називають будь-який предмет, навіть якщо він не має певної форми — наприклад, туман.

Розмаїтість фізичних тіл величезна. Фізичним тілом є і тіло людини (рис. 1.1), і автомобіль або мотоцикл (рис. 1.2), і піщинка, і планета, зокрема наша Земля (рис. 1.3). Тілами є чайник, вода в ньому, а також туман, що утворюється з пари, яка виривається з чайника, що кипить (рис. 1.4).

В останні десятиліття з’явився та бурхливо розвивається розділ фізики, що вивчає живі тіла, — цей розділ називають біофізикою1. Є також розділ фізики, що переважно вивчає тільки одне з найважливіших для нас фізичних тіл — нашу Землю. Цей розділ фізики називають геофізикою2.

Тіла поділяють на тверді тіла, рідини та гази. Так, за кімнатної температури камінь є твердим тілом, вода — рідиною, а повітря — газом. Властивості твердих тіл, рідин та газів ми розглянемо далі.

1  Від грецького слова «біос» — життя.

2 Від грецького слова «гео» — земля.

Фізичні тіла надзвичайно різноманітні за своїми властивостями.

Наприклад, одні тіла прозорі, тобто крізь них проходить світло, — таким тілом є, скажімо, склянка. Інші ж тіла непрозорі — наприклад, дерев’яна дошка.

Деякі тіла проводять електричний струм — такими є всі металеві предмети (електричний струм проводить також і ваше власне тіло, тому з електрикою треба бути обережним!). Інші ж тіла не проводять струм — наприклад, склянка.

З деякими властивостями тіл ви вже познайомилися раніше в курсі природознавства.

Фізичні тіла є «дійовими особами» фізичних явищ, які також є надзвичайно різноманітними.

Фізика вивчає механічні, теплові, електричні, магнітні й оптичні явища.

Розглянемо їх докладніше.
Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити