Фізика 7 клас

Розділ 1. ПОЧИНАЄМО ВИВЧЕННЯ ФІЗИКИ

 

§4. МАКРОСВІТ,МЕГАСВІТ І МІКРОСВІТ. ВЗАЄМОДІЇ ТА СИЛИ


3. ВЗАЄМОДІЇ В МЕГАСВІТІ

 

Одного дня — це було 1666 року — падіння звичайного яблука навело на роздуми юного Ісака Ньютона:

— Може, сила тяжіння, що діє з боку Землі на яблуко, має ту саму фізичну природу, що й сила, яка «примушує» Місяць рухатися навколо Землі? А може, ту саму природу мають і сили, що «утримують» планети на своїх орбітах навколо Сонця?

Це припущення, якби воно було правильним, давало чудову можливість зрозуміти будову Всесвіту! Щоб перевірити його, Ньютон створив навіть нові розділи математики — диференціальне та інтегральне числення.

Розрахунки підтвердили припущення вченого. Так було відкрито закон всесвітнього тяжіння. А «яблуко Ньютона» назавжди стало символом геніальної здогадки.

Сили всесвітнього тяжіння є найважливішими силами в мегасвіті. Вони «керують» рухом планет, зір і навіть галактик, а також «запалюють» зорі, стискаючи величезні маси речовини. При цьому температура всередині підвищується до десятків мільйонів градусів, коли «вступають у гру» ядерні сили, про які ми згодом розповімо.

На початку 20-го століття Альберт Ейнштейн припустив, що сили тяжіння є проявом викривлення простору поблизу масивних тіл. Теорія Ейнштейна дістала назву «загальної теорії відносності». Її висновки було підтверджено астрономічними спостереженнями. Виходячи з цієї теорії, фізик Джордж Ґамов, який народився в Україні, зміг розгадати загадку походження Всесвіту (див. § 7. Видатні вчені — наші співвітчизники).

Речовина не розпадається на окремі частинки завдяки електричній взаємодії: притягання різнойменних зарядів утримує електрони поблизу атомних ядер, з’єднує атоми в молекули, а молекули — у речовину.

Щоб ви змогли уявити «могутність» цих сил, наведемо такий приклад. Якби з однієї столової ложки води можна було «перенести» в другу столову ложку води лише одну мільйонну частку електронів, то ці дві ложки води, перебуваючи на відстані одного метра, притягувалися б із силою, що приблизно дорівнює вазі навантаженого товарного потяга довжиною від Києва до Харкова! Ось які колосальні сили приховано під гладдю води в одній столовій ложці.

Але навіть ці сили дуже малі порівняно з ядерними силами, що утримують разом частинки, з яких складається атомне ядро. Ядерні сили більші від електричних приблизно в сто разів! Саме дія ядерних сил підтримує «горіння» зір, зокрема й нашого Сонця. Як свідчать спостереження й розрахунки, Сонце світить уже близько п’яти мільярдів років. І світитиме ще принаймні стільки ж!

У старших класах ви дізнаєтесь, як учені «змусили» працювати ядерні сили й на Землі.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити