Фізика 7 клас

Розділ 1. ПОЧИНАЄМО ВИВЧЕННЯ ФІЗИКИ

 

§6. ЯК ФІЗИКА ЗМІНЮЄ СВІТ


4. ОХОРОНА ДОВКІЛЛЯ

 

Науково-технічний прогрес значно покращив життя, але за все доводиться платити — зокрема й за науково-технічний прогрес. На жаль, головні сучасні джерела енергії — електростанції та двигуни автомобілів — дуже забруднюють довкілля.

Теплові електростанції (рис. 6.7) викидають в атмосферу величезну кількість продуктів згоряння палива. І сьогодні це вже стало проблемою планетарного масштабу. Крім того, запаси викопного палива — газу, нафти, вугілля — не безмежні, і людство вже сьогодні відчуває їхню нестачу.

Гідроелектростанції не викидають в атмосферу продуктів згоряння палива, однак і вони завдають шкоди довкіллю: щоб створити необхідну для роботи гідроелектростанції різницю рівнів води, доводиться будувати на річках високі греблі, через що виникають штучні «моря», тобто величезні затоплені території.

Атомні електростанції (рис. 6.8) значно менше забруднюють довкілля, ніж теплові, а запасів урану, що є «паливом» для них, вистачить на кілька століть. Але й атомні електростанції можуть загрожувати довкіллю. По-перше, аварії на цих станціях особливо небезпечні, бо вони можуть супроводжуватися викидом радіоактивних речовин, що є загрозою для здоров’я та життя людей на великій території. На жаль, такі аварії трапилися в другій половині 20-го століття в США й в Україні (Чорнобиль), яка входила тоді до складу СРСР. По-друге, під час роботи атомних станцій утворюються небезпечні радіоактивні відходи. Їхнє надійне захоронення є складною науково-технічною проблемою, розв’язання якої потребує великих коштів.

Ось чому фізики всього світу наполегливо шукають інші (так звані «альтернативні») способи виробляння електроенергії. Найперспективнішим є термоядерний синтез — так називають процес злиття атомних ядер, унаслідок якого водень перетворюється в гелій. Саме такі

процеси є джерелом енергії Сонця. «Паливо» для електростанцій, у яких будуть горіти «земні сонця», можна добувати з морської води, запаси якої практично необмежені! Особлива привабливість таких електростанцій полягає також у тому, що вони найменше забруднюють довкілля.

Але щоб запалити «земні сонця», потрібні ще десятиліття напруженої творчої праці багатьох фізиків та інженерів. Може, і ви згодом захочете взяти в ній участь?

Важливими для захисту довкілля є розробка електромобілів та заміна ними звичайних автомобілів, бо теплові автомобільні двигуни надзвичайно забруднюють атмосферу міст, особливо великих.

У розвинених країнах, зокрема й в Україні, учені й інженери шукають способи захисту довкілля, причому з кожним роком все активніше.

 


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити