Фізика 7 клас

Розділ 2. БУДОВА РЕЧОВИНИ


 

§8. АТОМИ ТА МОЛЕКУЛИ

 

1. АТОМИ

 

Тіла складаються з речовини. Питання про будову речовини цікавило вчених ще з далекої давнини.

Одні вчені вважали, що речовину можна ділити на менші частини нескінченно. Наприклад, казали вони, краплю води можна дробити скільки завгодно, але найдрібніші краплі все одно залишаються краплями води! І межі такому поділові не видно, із чого ці вчені робили висновок, що її взагалі немає.

Інші ж учені, серед яких був давньогрецький філософ Демокріт, що жив у 5-му столітті до нашої ери, виявили більшу проникливість. Демокріт стверджував, що речовина складається з крихітних неподільних частинок, настільки малих, що їх навіть не видно. Наприклад, вода, висихаючи, не зникає, а дробиться на найменші частинки, які не можна побачити оком. Демокріт назвав неподільні частинки речовини «атомами»1.

Так Демокріт, випереджаючи свій час на тисячоліття, висловив геніальну думку: існувати може навіть те, що не можна побачити оком! Своє припущення про будову речовини Демокріт виразив знаменитими словами: «у світі є лише атоми та порожнеча».

Але тільки через дві з половиною тисячі років, у 19-му столітті, учені одержали на дослідах перші підтвердження атомної будови речовини.

1 Від грецького «атомос», що означає «неподільний».

У 20-му столітті наука досягла такого рівня, що вчені змогли побачити атоми. На рис. 8.1 наведено фотографію поверхні вістря голки (з тугоплавкого металу вольфраму), зроблену за допомогою спеціального мікроскопа, роль пучків світла в якому відігравали пучки заряджених частинок. Кружечки — це зображення окремих атомів Вольфраму1!

На численних дослідах установлено, що всі тіла навколо нас складаються з атомів.

З атомів складаються й наші власні тіла! Це довгий час здавалося незбагненним: як живі істоти можуть складатися з неживих атомів?

Сьогодні відповідь на це запитання вже знайдено: з’ясувалося, що будова живих тіл дуже відрізняється від будови неживих тіл. Ми розповімо про це в розділі «Хочеш дізнатися більше?».

1 Назви хімічних елементів треба писати з великої літери, а назви відповідних речовин — з малої, тобто атом Вольфраму, а метал — вольфрам.

Ученим відомо сьогодні понад 100 різних типів атомів. Маси всіх атомів приблизно кратні масі найлегшого атома1 — атома Гідроґену2. Наприклад, маса наступного за масою атома — атома Гелію в 4 рази більша за масу атома Гідроґену, а маса атома Карбону приблизно у 12 разів більша за масу атома Гідроґену. Ми не випадково згадали про Карбон: за атомну одиницю маси (її позначають а. о. м.) прийнято саме 1/12 маси атома Карбону.

Наприклад, маса атома Гідроґену дорівнює 1 а. о. м., маса атома Гелію — 4 а. о. м., маса атома Оксиґену — 16 а. о. м., а маса атома Феруму — 56 а. о. м.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити