Фізика 7 клас

Розділ 2. БУДОВА РЕЧОВИНИ


§8. АТОМИ ТА МОЛЕКУЛИ

 

2. МОЛЕКУЛИ

 

На досить малих відстанях атоми притягуються один до одного, завдяки чому атоми з’єднуються в молекули.

Так, молекула води складається з одного атома Оксиґену і двох атомів Гідроґену. На рис. 8.2 показано модель молекули води: атом Оксиґену умовно позначено зеленим кольором, атом Гідроґену — жовтим. Поруч на рис. 8.3 ви бачите моделі молекул кисню3 та водню: кожна з них складається із двох однакових атомів.

На рис. 8.4 зображено молекулу метану, одного із складників природного газу. Ця молекула складається з одного атома Карбону та чотирьох атомів Гідроґену. Атоми Карбону часто утворюють немовби своєрідний «скелет» для побудови великих молекул. Наприклад, на рис. 8.5 зображено модель «кільцевої» молекули бензолу, до складу якої входять 6 атомів Карбону та 6 атомів Гідроґену, а на рис. 8.6 — модель молекули, складеної з декількох десятків атомів.

1 Чому це так, буде пояснено в розділі «Хочеш дізнатися більше?».

2 Для назв хімічних елементів треба вживати міжнародні назви, зокрема й для тих, які мали традиційні українські, наприклад: Гідроґен раніше називали воднем, Нітроґен — азотом, Карбон — вуглецем, Оксиґен — киснем, Ферум — залізом, Аурум — золотом.

3 Для назв деяких речовин, молекули яких містять атоми лише одного типу, у хімії збережено традиційні українські назви, зокрема водень, азот, вуглець, кисень, залізо, золото. І відповідно саме такі назви треба вживати для назв молекул цих речовин.

Серед величезного різноманіття молекул, побудованих на основі атомів Карбону, є складені з мільйонів атомів! Саме такі молекули входять до складу живих істот, зокрема й нас з вами. Про ці молекули ми розповімо в розділі «Хочеш дізнатися більше?». Властивості речовини визначає тип її молекул, тому молекула є найдрібнішою частинкою речовини.

Наприклад, вода складається з молекул, до складу яких входять атоми Гідроґену та Оксиґену, але за кімнатної температури вода — рідина, а водень та кисень — гази.

Ученим сьогодні відомо кілька мільйонів типів молекул. І кожен тип молекул відповідає певній речовині зі своїми властивостями.

 


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити