Фізика 7 клас

Розділ 2. БУДОВА РЕЧОВИНИ


§9.РУХ і ВЗАЄМОДІЯ МОЛЕКУЛ

 

2. ВЗАЄМОДІЯ МОЛЕКУЛ

 

Про взаємодію молекул свідчить уже саме існування рідин і твердих тіл.

ПРИТЯГАННЯ МОЛЕКУЛ

Якби молекули не притягались одна до одної, усі тіла відразу розсипалися б на окремі молекули, перетворившись на гази: газоподібний стан речовини якраз і відповідає порівняно слабкій взаємодії молекул.

Молекули різних тіл також притягуються одна до одної: цим можна пояснити, наприклад, дію клею.

ПРОВЕДЕМО ДОСЛІД

Щоб уявити собі величину сил притягання між молекулами, спробуйте розірвати руками капронову нитку перерізом 1 мм2. Навряд чи вам удасться це зробити, хоча зусиллям усього вашого тіла «протистоять» сили притягання крихітних молекул у малому перерізі нитки. Ці сили схематично показано на рис. 9.8.

ВІДШТОВХУВАННЯ МОЛЕКУЛ

Якби молекули лише притягувалися, не можна було б зрозуміти, чому рідини й тверді тіла практично нестисливі, тобто чинять великий опір зменшенню об’єму.

Цю їхню властивість можна пояснити відштовхуванням молекул.

Відштовхування молекул зумовлює також взаємодію твердих тіл у разі безпосереднього контакту, коли тіла тиснуть одне на одне.

Наприклад, ви не провалюєтеся крізь підлогу тому, що молекули ваших підошов відштовхуються від молекул, з яких складається підлога. Ці сили відштовхування схематично показано на рис. 9.9.

Отже, ми можемо зробити висновок, що молекули взаємодіють між собою: на дуже малих відстанях молекули відштовхуються, а на трохи більших — притягуються.

Коли відстані між молекулами набагато більші за їхні розміри, молекули майже зовсім не взаємодіють.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити