Фізика 7 клас

Розділ 2. БУДОВА РЕЧОВИНИ


§9.РУХ і ВЗАЄМОДІЯ МОЛЕКУЛ

 

3. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ МОЛЕКУЛЯРНО-КІНЕТИЧНОЇ ТЕОРІЇ

 

Виходячи з описаних вище спостережень і дослідів, ми можемо сформулювати такі положення:

1)   усі речовини складаються з крихітних частинок — атомів і молекул;

2)   частинки речовини хаотично та безперестанно рухаються;

3) частинки речовини взаємодіють між собою.

Ці положення покладено в основу молекулярно-кінетичної теорії — сучасного вчення про будову речовини.

ПРИРОДА ВЗАЄМОДІЇ МОЛЕКУЛ

Взаємодія молекул має електричну природу. Ця взаємодія має досить складний характер, тому ми обмежимося тут лише деякими поясненнями.

Відштовхування молекул на дуже малих відстанях зумовлене тим, що, коли молекули розташовані впритул одна до одної, основну роль відіграє взаємодія «зовнішніх частин» їхніх атомів, тобто електронів. Електрони заряджені негативно, а однойменно заряджені частинки відштовхуються.

Для більших відстаней між молекулами основну роль відіграє притягання між позитивно зарядженими ядрами атомів, що входять до складу однієї молекули, і негативно зарядженими електронами, що входять до складу атомів другої молекули. Тому відштовхування змінюється на притягання.

Складний характер взаємодії молекул удалося зрозуміти тільки у 20-му столітті, коли фізики створили квантову механіку — науку про рух і взаємодію крихітних частинок речовини. Про основні її положення ви дізнаєтеся з курсу фізики старших класів.

ЧОМУ РУХ МОЛЕКУЛ НІКОЛИ НЕ ПРИПИНЯЄТЬСЯ?

Рух молекул разюче відрізняється від руху предметів навколо нас. Рух предметів, як ви вже знаєте, через тертя сповільнюється

та зрештою припиняється. А от рух молекул не припиняється ніколи.

Чому ж не зупиняються через тертя молекули? Річ у тім, що внаслідок тертя механічний рух перетворюється в хаотичний (тепловий) рух молекул — адже в результаті тертя тіла нагріваються. Але самим молекулам «передати» енергію свого руху вже нікуди — вони рухаються в порожнечі, зіштовхуючись тільки одна з одною. Унаслідок зіткнень молекул їхня енергія лише перерозподіляється між ними.

Вічний рух крихітних молекул подібний в цьому сенсі до вічного руху величезних планет: планети, як і молекули, рухаються в порожнечі, і тому їхня механічна енергія залишається практично незмінною протягом мільйонів років.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити