Фізика 7 клас

Розділ 1. ПОЧИНАЄМО ВИВЧЕННЯ ФІЗИКИ

 

§1. ФІЗИКА - НАУКА ПРО ПРИРОДУ

 

4. ЕЛЕКТРИЧНІ ТА МАГНІТНІ ЯВИЩА

 

Найяскравіший приклад природного електричного явища — блискавка, що є гігантським електричним розрядом (рис. 1.10). Крихітні «блискавки» щоразу проскакують у вимикачі, коли ви, наприклад, вимикаєте світло.

Електричні явища сьогодні так поширені, що ми цього майже не помічаємо: щодня ми користуємось електричним освітленням, транспортом (рис. 1.11), побутовими електроприладами, комп’ютерами.

Електричні явища спричинені взаємодією електрично заряджених тіл або електрично заряджених частинок речовини. Установлено, що є два типи електричних зарядів: позитивні та негативні. Заряди одного типу (їх називають однойменними) відштовхуються, а заряди різних типів (різнойменні) притягуються.

Прикладами магнітних явищ є взаємодія постійних магнітів, а також притягання магнітом залізних і сталевих предметів. Приклад магнітного явища — рух стрілки компаса: вона завжди повертається так, щоб її північний кінець указував на північ (рис. 1.12). Ця дивна «наполегливість» стрілки компаса колись дуже вразила допитливого п’ятирічного хлопчика, якого звали Альбертом. Ставши знаменитим ученим, Альберт Ейнштейн2 писав, що саме поведінка стрілки компаса вперше викликала в ньому незабутнє відчуття, що за речами, які ми бачимо, є щось ще, глибоко приховане.

Поворот магнітної стрілки спричинений взаємодією двох магнітів: маленького — стрілки компаса та величезного — земної кулі.

1 Від грецьких слів «термо» — тепло та «динамікос» — сильний.

2 Альберт Ейнштейн жив і працював у Швейцарії, Німеччині та США.

У другій половині 19-го століття було встановлено, що електричні та магнітні явища тісно пов’язані одне з одним. Наприклад, північне сяйво (рис. 1.13) спричинене тим, що електрично заряджені частинки, які летять з космосу, взаємодіють із Землею як з магнітом.

Електричні та магнітні явища вкупі називають електромагнітними. Завдяки їм працюють електростанції та електродвигуни, радіозв’язок, телебачення (рис. 1.14), комп’ютери (рис. 1.15).

Електромагнітні явища спричинені електромагнітним полем, що пронизує простір навколо нас. Завдяки електромагнітному полю ми бачимо, бо світло є різновидом електромагнітних хвиль. Завдяки електромагнітним хвилям працює радіозв’язок і телебачення.

Розділи фізики, які вивчають електричні та магнітні явища, називають електрикою та магнетизмом. Їхні закони відкрили вчені кількох країн.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити