Фізика 7 клас

Розділ 2. БУДОВА РЕЧОВИНИ


§12. ТВЕРДІ ТІЛА

 

2. КРИСТАЛИ

 

Є два типи твердих тіл — кристалічні та аморфні. Розглянемо спочатку кристалічні тіла, які часто називають кристалами.

Прикладами кристалів є знайомі вам кухонна сіль і цукор.

ПРОВЕДЕМО ДОСЛІД

Розгляньте через збільшувальне скло кристалики солі або цукру: у них рівні, начебто спеціально зрізані, грані. Можна виростити й великий кристал: на рис. 12.5 зображено такий кристал солі. Дуже красиві грані у сніжинок (рис. 12.6), що є кристаликами льоду. Але якими б різноманітними не були сніжинки, в основі їхнього візерунка завжди лежить правильний шестикутник!

Правильна форма кристалів зумовлена тим, що атоми або молекули в кристалах розташовані упорядковано, утворюючи кристалічні ґратки.

Наприклад, у кристалі кухонної солі атоми Натрію та Хлору строго чергуються, розташовуючись у вершинах куба, — тому кристали солі й мають форму куба. А в кристалі льоду молекули води утворюють шестикутники — ось чому візерунок усіх сніжинок має шестикутний «каркас». На рис. 12.7 схематично зображено кристалічні ґратки кухонної солі, а на рис. 12.8 — кристалічні ґратки льоду.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити