Фізика 7 клас

РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

 

§13. ВЛАСТИВОСТІ Й ДІЇ СВІТЛА

 

1. НАЙЛЕГШЕ, НАЙШВИДШЕ Й… НАЙМОГУТНІШЕ!

 

Чи можна уявити собі що-небудь легше за світло?

В англійській мові «світлим» і «легкиЙ» навіть позначають одним словом «light».

Світло не тільки найлегше — воно ще й найшвидше! У порожнечі (вакуумі) й у повітрі світло поширюється зі швидкістю, що дорівнює близько 300 000 км/с. Ніщо на світі не може рухатися швидше, ніж світло. За одну секунду світло могло б «оббігти» навколо земної кулі майже вісім разів!

Природу світла вчені намагалися розгадати понад дві тисячі років, але змогли це зробити тільки у 20-му столітті. Виявилося, що світло має властивості як хвиль, так і частинок! Частинки світла назвали фотонами — від грецького слова «фотос», що означає «світло». Легше частинок світла дійсно нічого немає!

Учені встановили, що світло є різновидом електромагнітного проміння1.

Докладніше про природу світла розказано в розділі «Хочеш дізнатися більше?».

Хоча світло є найлегшим, практично вся енергія на Землі має своїм джерелом… сонячне світло!

1 Потік електромагнітної енергії називають промінням, а процес, за якого виникає цей потік, — випромінюванням.

Гріючись під ласкавим сонцем, ми не уявляємо собі, яку величезну енергію несе сонячне світло. Протягом однієї години на площу, що дорівнює площі письмового столу, Сонце посилає енергію, якої вистачило б, щоб підняти декількох слонів на висоту багатоповерхового будинку (рис. 13.1)! І так година за годиною, мільярди років підряд…

Уявіть собі неосяжні простори лісів, ланів і океанів — і ви зрозумієте, яку величезну енергію несе на Землю сонячне світло.

Завдяки сонячному світлові кілька мільярдів років тому на Землі з’явилося життя.

Енергія Сонця й сьогодні «годує» всі живі істоти нашої планети.

Перетворення енергії сонячного світла починаються в зеленому листі рослин, що стає їжею для тварин

(рис. 13.2). Люди вже давно навчилися користуватись енергією сонячного світла, накопиченою живими істотами сотні мільйонів років тому: адже викопне паливо — вугілля, нафта й газ — це залишки древніх рослин і тварин1. Отже, енергія, яку виробляють теплові електростанції, а також енергія, що рухає автомобілі, — це теж урешті-решт енергія сонячного світла!


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити