Фізика 7 клас

РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

 

§16. ТІНЬ І ПІВТІНЬ

 

1. ТІНЬ І ПІВТІНЬ

Усім добре знайомі тіні предметів (рис. 16.1).

Форма тіні нагадує форму предмета, тому до винаходу фотографії часто-густо робили так звані портрети-силуети, обводячи тінь голови, освітленої збоку.

ПРОВЕДЕМО ДОСЛІД

Освітимо невеликий предмет з відстані кількох метрів маленькою лампочкою. Ми помітимо, що тінь від предмета буде чіткою (з різкими краями). Отже, коли на предмет падає світло від джерела, яке можна вважати точковим, утворюється чітка тінь.

Наприклад, у точку A екрана на рис. 16.2 світло від точкового джерела не попадає зовсім — тому тут область тіні. А в точку B попадає світло від усього джерела — тому тут область світла.

Картина стає набагато цікавішою, якщо ми освітимо предмет двома точковими джерелами світла.

Для наочності візьмемо джерела світла різних кольорів — жовтого й синього (рис. 16.3). Тоді на екрані ми побачимо:

1) область, куди не попадає світло від жодного джерела;

2) дві області, у які попадає світло тільки від одного з джерел;

3) область, куди попадає світло від обох джерел1.

Частково освітлену область (площини або простору) називають півтінню.

У нашому досліді півтіні — це синя та жовта області на рис. 16.3.

1 Чому внаслідок «змішування» синього та жовтого світла утворюється зелене, ми розглянемо в § 23. Дисперсія світла. Колір.

На рис. 16.4 зображено утворення тіні й півтіні у разі освітлення непрозорої кулі кулястим джерелом світла (ним може бути лампа під плафоном). Півтінь буде в тих точках, з яких протяжне джерело світла видно частково: праворуч на рисунку показано, яким видно джерело світла з точки C, розташованої в області півтіні.

Освітлення може бути й таким, що тіні немає взагалі, а є тільки півтіні. У розділі «Хочеш дізнатися більше?» ми розповімо про так звані «безтіньові» лампи, тобто лампи, що не дають тіні.

 


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити