Фізика 7 клас

РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

 

§16. ТІНЬ І ПІВТІНЬ

 

2. СОНЯЧНІ ТА МІСЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ

 

Величні приклади утворення тіні та півтіні являють собою сонячні й місячні затемнення.

Сонячні затемнення настають тоді, коли Місяць опиняється між Сонцем і Землею: завдяки цьому утворюються тінь і півтінь. На рис. 16.5 наведено схему сонячного затемнення (для наочності масштабу не дотримано). У тих точках земної поверхні, де Місяць повністю заслоняє Сонце, спостерігають повне сонячне затемнення (рис. 16.6). На рис. 16.7 схематично зображено різні фази повного сонячного затемнення.

Навколо області повної тіні на поверхні Землі розташовано кільце півтіні — у цих точках земної поверхні спостерігають часткове сонячне затемнення: Місяць лише частково закриває Сонце. Наявність півтіні під час сонячного затемнення означає, що ми не можемо вважати Сонце точковим джерелом світла, хоча відстань до нього більше ніж у 100 разів перевищує його діаметр!

Місячне затемнення спостерігають тоді, коли Місяць попадає в тінь Землі (рис. 16.8). Придивившись, можна помітити, що Місяць при цьому не зникає зовсім, а стає диском темно-червоного кольору. Спричинено це тим, що, проходячи крізь атмосферу Землі, сонячні промені трохи викривляються, унаслідок чого невелика їхня частина все-таки потрапляє на поверхню Місяця.

У давнину сонячні затемнення, що раптово наставали серед білого дня, викликали в людей жах. Лякали людей

і місячні затемнення, коли серед ночі швидко зникав повний місяць: адже місячні затемнення відбуваються завжди під час повні1.

Астрономи навчилися з великою точністю розраховувати час затемнень — не тільки майбутніх, а й минулих — на століття і навіть тисячоліття. Завдяки цьому вдається уточнити час важливих історичних подій у минулому. Деякі цікаві приклади ми наведемо в розділі «Хочеш дізнатися більше?».

ЗА ЯКОГО ОСВІТЛЕННЯ НЕМАЄ ТІНЕЙ?

Під час хірургічної операції руки хірурга мають не давати тіні, оскільки тінь дуже заважала б проведенню операції. Тому для освітлювання операційних розробили спеціальні безтіньові лампи.

Ці лампи розташовують над операційним столом так, що навіть у разі, коли руки хірурга заслоняють світло одних ламп, інші лампи добре освітлюють «операційне поле» (рис. 16.9). Отже, «безтіньові» лампи є протяжними джерелами світла, під час освітлювання якими є тільки півтінь.

ДЕЯКІ ЗАТЕМНЕННЯ В МИНУЛОМУ

Давньогрецький історик Геродот розповідає, що давньогрецький учений Фалес спромігся передбачити сонячне затемнення, за що греки надали Фалесу звання наймудрішого з мудріших.

1 Цю фазу Місяця називають також повним місяцем.

Сучасні розрахунки затемнень дозволили встановити, що передбачене Фалесом затемнення відбулося 28 травня 585 року до н. е. Завдяки цьому вдалося встановити точну дату однієї з важливих битв стародавності. Воїни злякалися раптової темряви й припинили бій. Так завдяки сонячному затемненню після п’ятирічної війни було укладено перемир’я!

А майже через 170 років після цього місячне затемнення допомогло жителям давньогрецького міста Сіракузи знищити афінське військо. Тоді після невдалої облоги Сіракуз афіняни вирішили зняти облогу і вночі, скориставшись повним місяцем, стали сідати на кораблі. Але саме в ту ніч відбулося місячне затемнення! Афіняни сприйняли це як лиховісне знамення. Серед солдатів виникла паніка, і через це афінське військо було розбито воїнами Сіракуз (які, напевно, були менше схильні до марновірства).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити