Фізика 7 клас

РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

 

§17. ВІДБИТТЯ СВІТЛА

 

1. ЧОМУ МИ БАЧИМО ПРЕДМЕТИ?

 

Більшість навколишніх предметів ми бачимо завдяки тому, що вони відбивають світло, яке падає на них. Відбивають світло різні предмети не однаково — саме це й надає розмаїтості навколишньому світові.

Предмети, що відбивають майже все світло, яке падає на них, здаються нам зазвичай білими (але далеко не завжди: наприклад, дзеркала, що добре відбивають світло, білими не виглядають!). Однак навіть сліпуче білий сніг відбиває не всі 100, а тільки 80—85 відсотків світла, що падає на нього.

Предмети ж, які поглинають майже все світло, що падає на них, здаються нам чорними. Але навіть чорне сукно все ж таки відбиває кілька відсотків світла. І розрахунки свідчать, що завдяки цьому чорне сукно в ясний сонячний день відбиває приблизно в десять тисяч разів більше світла, ніж білий сніг у місячну ніч! Чому ж тоді сукно здається нам чорним навіть у сонячний день, а сніг — білим навіть у місячну ніч? Річ у тім, що все пізнається в порівнянні: і сукно, і сніг ми порівнюємо з іншими предметами, освітленими так само.

Предмет, що відбиває всього 10 % світла, здається нам звичайно темно-сірим: таким, наприклад, є кружок, зображений на рис. 17.1. Однак, дивлячись на повний Місяць (рис. 17.2), мало хто назве його темно-сірим, хоча виміри показують, що він відбиває теж 10 % сонячного світла, що падає на нього. Річ у тім, що кружок ми бачимо на білому тлі, а Місяць — на тлі темного нічного неба.

Вид повного Місяця мало кого залишає байдужим, тож уявіть собі, яке величне видовище являє собою Земля, якщо спостерігати її з Місяця (рис. 17.3)! Для спостерігача, що перебуває на Місяці, Земля «світить» як 45 Місяців для земного спостерігача!


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити