Фізика 7 клас

РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

 

§17. ВІДБИТТЯ СВІТЛА

 

2. ДЗЕРКАЛЬНЕ ВІДБИТТЯ1

 

Тіла, що відбивають світло «краще» за всі інші, ми взагалі не бачимо! Це — дзеркала. Вони відбивають до 80 % світла, що падає на них, але спробуйте побачити чисте дзеркало! Ви побачите раму дзеркала, порошини й подряпини на його поверхні, предмети, відбиті в дзеркалі… але самого дзеркала, як не намагайтеся, ви не побачите!

Чому так відбувається, ми розповімо в наступному параграфі. А зараз розглянемо, як дзеркало відбиває світло.

1 Явище називають відбиттям, а відповідний процес — відбиванням.

ЗАКОНИ ВІДБИВАННЯ СВІТЛА

Хід світлових променів1 вивчають за допомогою приладу, який називають оптичним диском (рис. 17.4).

ПРОВЕДЕМО ДОСЛІД

Направимо промінь світла в площині диска на дзеркало, розташоване перпендикулярно до площини диска. Після відбиття промінь також буде йти в площині диска. Це означає, що справедливий перший закон відбивання світла: відбитий промінь лежить у одній площині з променем, що падає, та перпендикуляром до дзеркала, поставленим у точці падіння променя.

Щоб установити, як пов’язані напрями променів світла — того, що падає, та відбитого, — визначимо кути падіння та відбивання.

Кутом падіння променя називають кут між променем, що падає, і перпендикуляром до дзеркала, поставленим у точці падіння (рис. 17.5). Кут падіння позначають часто грецькою літерою а (альфа). А кут між відбитим променем і перпендикуляром до дзеркала називають кутом відбивання та позначають часто β (бета).

Змінюючи кут падіння й вимірюючи щоразу кут відбивання, ми переконаємося, що справедливий другий закон відбивання світла: кут відбивання дорівнює кутові падіння.

1 Зважаючи на те, що пучки світла досить вузькі, ми будемо казати про промені світла.

Розглянуте відбиття світла називають дзеркальним. Воно відбувається в разі відбиття світла від дуже гладкої поверхні. У такому разі паралельний пучок променів після відбиття залишається паралельним (рис. 17.6).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити